• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Centrální park Lužiny

Centrální park Lužiny

Pokud hledáte zajímavé místo pro výlet v Praze, můžete zkusit navštívit Centrální park Lužiny. Jedná se o rozlehlý park, který se nachází ve Stodůlkách v městské části Praha 13. Park nabízí mnoho možností pro sport, relaxaci i kulturní zážitky.

Centrální park Lužiny má rozlohu 39,12 hektarů a je protkán sítí zpevněných cest. Jsou zde dva rybníky (Stodůlecký a Nepomucký), které spojuje Prokopský potok, a dvě vodní nádrže. Mezi zajímavosti parku patří Keltský stromový kalendář, který je tvořen dvanácti druhy stromů odpovídajících keltskému zvěrokruhu. Každý strom má svou informační tabuli s popisem jeho vlastností a symboliky

V dolní části parku, u křižovatky ulic Jeremiášova a Pod hranicí, je umístěna 3,6 metru vysoká socha svatého Jana Nepomuckého z bílého pískovce, vytvořená Petrem Veselým z Hořic. Socha byla odhalena v roce 2002 a připomíná historickou událost z roku 1393, kdy byl Jan Nepomucký mučen a utopen na příkaz krále Václava IV.

Technickou zajímavostí je most (tubus) metra architekta V. Krause, který překonává údolí Prokopského potoka až 17 metrů nad terénem a spojuje stanice Hůrka a Lužiny. Je dlouhý 375 metrů a jeho okna se při vjezdu postupně zvětšují, aby nedocházelo k oslnění cestujících. Most byl postaven v letech 1985–1988 a je jedinou takovou konstrukcí v Česku

Park slouží především jako volnočasová zeleň k rekreačním účelům. K dispozici jsou zde dětská hřiště, dvě hřiště na míčové hry, venkovní posilovna, minigolfové hřiště, stánek s občerstvením a sociálním zařízením. Děti si mohou užít například velké kruhové hřiště mezi stanicemi Lužiny a Hůrka, které leží u rybníka s hejny kačen a lysek. Hřiště je moderní a zahrnuje na 15 atrakcí – např. výkyvné točidlo Hags, multifunkční sestavu nebo 2 velké sochy z barevné keramiky. Povrch hřiště tvoří kačírek a pryžové desky.

Dospělí si mohou zacvičit na fitness a posilovacích prvcích mezi stromy nebo si zahrát pétanque, kopanou, badminton, tenis nebo basketbal na hřištích v parku. Pro milovníky golfu je tu hřiště na minigolf, které se nachází na okraji parku. Hrací hole si lze vypůjčit v kulturním domě Mlejn, cca 200 m od parku.

Prostor parku je vhodný také pro in-line aktivity a vede tudy také značená cesta pro vozíčkáře. Pokud máte rádi procházky v přírodě, můžete se vydat k druhému rybníku s vodotryskem nebo k pěknému návrší Nová kolonie, zvanému „Makču Pikču“, které nabízí krásný výhled na okolí.

V okolí parku je také několik zajímavých míst, které stojí za návštěvu. Například kostel svatého Jakuba Staršího ve Stodůlkách, který je nejstarší památkou v této části Prahy. Kostel byl postaven ve 13. století a je chráněn jako kulturní památka. Uvnitř kostela jsou cenné gotické a barokní umělecké předměty.

Dalším tipem je zámek Zličín, který se nachází asi 3 km od parku. Zámek byl postaven na místě původní tvrze ve 14. století a později byl přestavěn v renesančním a barokním slohu. Dnes slouží jako sídlo městské části Praha-Zličín a je zde muzeum historie a současnosti této oblasti.