• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

hrad-falkenštějn

Hrad Falkenštějn

Hrad Falkenštejn je jednou z nejzajímavějších památek v Národním parku České Švýcarsko. Jedná se o zbytky skalního hrádku, který byl postaven v první polovině 14. století na ochranu obchodní cesty do Míšně a Lužice. Hrad byl součástí kamenického panství a vlastnili ho různé šlechtické rody, jako byli Michalovci, Berkové z Dubé nebo Vartenberkové. V době husitských válek se stal sídlem loupežníků, kteří zde byli nakonec poraženi a potrestáni. Hrad zpustl a později byl objeven romantiky 19. století, kteří ho začali navštěvovat jako turistickou atrakci.

Hrad Falkenštejn se nachází na pískovcové skále Havraního kamene, která se tyčí nad obcí Jetřichovice. Na vrchol skály vede žlutě značená turistická cesta, která je dobře zabezpečena kovovými schodišti a žebříky. Cesta je sice strmá, ale není příliš náročná a zvládnou ji i děti. Na vrcholu skály je vybudována vyhlídková plošina z kovových roštů, ze které je nádherný výhled na okolní krajinu Českého Švýcarska. Vidět odtud můžete například dominantní Havraní skálu, Jetřichovické stěny nebo Děčínský Sněžník.

Na hradě si můžete prohlédnout do skály vytesané zbytky staveb, jako jsou komnaty, studna nebo kaple s kamenným oltářem. Zajímavostí je také reliéf erbovního znaku sokola s křížkem, který je umístěn poblíž cesty na hrad. U přístupové rozsedliny pak naleznete pamětní desku Bohumila Kletečky, který zde tragicky zahynul v roce 1974.

Hrad Falkenštejn je opředen mnoha pověstmi a legendami, které dodávají tomuto místu tajemnou atmosféru. Vypráví se například o tom, jak byl majitel hradu svržen z okna svým zrádným zbrojnošem, jak se zde pokusil utéct husitský hejtman a kněz nebo jak byla zrazena a krutě potrestána dívka z Falkenštejna, která prozradila loupežnickou bandu.

Pokud se rozhodnete navštívit hrad Falkenštejn, můžete spojit tento výlet s dalšími zajímavostmi v okolí. Nedaleko od hradu se nachází Tokáň, kde si můžete odpočinout a občerstvit se v některé z restaurací nebo navštívit dřevěné sruby postavené rodem Kinských. Z Tokáně pak můžete pokračovat po modré turistické značce k dalšímu skalnímu hrádku Vilemíně nebo po červené k vyhlídce Mariina skála. Pokud máte rádi pohádkové scenérie, můžete se také vydat k Pravčické bráně, největšímu pískovcovému skalnímu oblouku v Evropě, který je symbolem Českého Švýcarska.

Hrad Falkenštejn je ideálním cílem pro všechny, kteří hledají spojení historie, přírody a romantiky. Je to místo, které vás okouzlí svou krásou, atmosférou a výhledy. Určitě stojí za to ho navštívit a poznat jeho příběhy.