• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Hrádek u Nechanic

Hrádek u Nechanic

Hrádek u Nechanic – to je anglický zámek v srdci východních Čech. Hrádek u Nechanic je neogotický zámecký objekt ležící na mírné vyvýšenině 800 metrů severozápadně od centra vsi Hrádek, 2,8 km jihovýchodně od města Nechanice a 11,5 km západně od Hradce Králové v okrese Hradec Králové.

Zámek je nejen nejmladším neogotickým zámkem v České republice, ale patří k nejmladším zámeckým stavbám v České republice vůbec . Hrádek u Nechanic vznikl před pouhými 155 lety, a to na tak zvané zelené louce. Tehdejší pán z Harrachu si Hrádek nechat vystavět v duchu dobového romantismu. Zámek sloužil k obývání i k zabezpečení administrativy zceleného panství, které se rozkládalo mezi Sadovou, Stěžerami a Hrádkem.

Zámek tvoří dvojice patrových křídel, vzájemně svírajících úhel cca 110° a vybíhajících z ústřední, věžovité části tak, že půdorys zámku připomíná široce otevřené písmeno „V“.  Silueta zámku je bohatě promodelována pomocí cimbuří a dalších quasifortifikačních prvků. Zámek má velmi ploché, střechy, které jsou navíc skryty za atikovými nástavci. V levé části zámku siluetu doplňuje věž.

Reprezentativní interiéry zámku jsou řešeny a vybaveny nejen množstvím soudobého nábytku, ale také řadou starožitných prvků, převezených na zámek zejména z Itálie a Rakouska. Jsou zde instalovány vzácné obrazy německých mistrů z konce 15. století v zámecké kapli Svaté Anny. Pozoruhodný je též soubor obrazů anatomických anomálií z 18. století.

Hrádek u Nechanic je velmi oblíbený mezi filmaři. Zámek se stal kulisou pohádkových či romantických příběhů, ale také místem vražd Jacka Rozparovače či intrik mezi britskou šlechtou. Proháněli se tu Jack Rozparovač, Mrakomor či komisař Maigret.

https://www.zamek-hradekunechanic.cz/cs