• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

klášter Kladruby

Klášter Kladruby

Klášter Kladruby je bývalý benediktinský klášter nedaleko Stříbra v okrese Tachov. Nachází se pět kilometrů od Stříbra nad údolím řeky Úhlavky a právem jej lze nazvat architektonickou perlou západních Čech.  Zejména klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie je již z dálky dominantou krajiny.

Někteří lidé říkají, že místo, kde klášter Kladruby stojí, má zvláštní energii. Na podlaze katedrály v Kladrubech je umístěna velká hvězda. Kdo si stoupne do jejího středu, může údajně cítit pozitivní energii.

Klášter Kladruby byl založen roku 1115 českým knížetem Vladislavem I., roku 1421 byl pobořen husity, obnoven byl v celém rozsahu ve stylu barokní gotiky v 1. až 2. třetině 18. století a poté roku 1785 zrušen za josefinských reforem.

Pověst o založení kláštera Kladruby

V dávných dobách vedla územím dnešních Kladrub stezka, po které se vydal i německý biskup Volfgang směřující do Prahy. Kolo vozu se mu poškodilo o výmol a biskup si během čekání ukrátil chvilku spánkem. Ve snu se mu zjevila Panna Marie a vyjevila budoucnost, že na místě bude vystavěn klášter s kostelem jím zasvěceným.

Tak se také, o dvě stě let později, stalo. Kníže Vladislav I. zde stavbu dokončil roku 1115. Biskup Volfgang narubal k označení místa dvě klády a právě zde je údajně situován i hlavní oltář kostela Nanebevzetí Panny Marie, vedle něhož Volfgang, jako kamenná socha, dlí.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Kostel Nanebevzetí Panny Marie patří meti architektonické skvosty. Kostel byl přestavěn v letech 1712 – 1723 pražským stavitelem Janem Blažejem Santinim Aichlem v osobitém slohu tzv. barokní gotiky. V kostele je náhrobek s ostatky českého panovníka Vladislava I. s chronogramem vyjadřujícím vděčnost mnichů svému zakladateli. Téměř veškerá sochařská výzdoba pochází z dílny barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna.

Katedrála je třetí největší v Česku po chrámu sv. Víta v Praze a kutnohorské Barboře.

Tajemství Kladrubského kláštera

V klášterních zdech jsou totiž zakopány cennosti mnichů, kteří zde žili. Nejstarší z mnichů vždy dědil tajemství, kde je zakopán ten největší poklad. Vězte ale, že to není to jediné, co klášterní zdi ukrývají. Při přestavbě staré prelatury na pivovar, který zde Windischgrätzové provozovali, byla ve výklenku nalezena zazděná lidská kostra. Takových prý už bylo nalezeno mnoho a místní si dlouho vyprávěli legendy o zazdění nešťastných milenců či odsouzených jeptišek.

V jednom z pokojů kláštera údajně stále straší duch knížete Windischgrätze, jehož rod vlastnil klášter až do roku 1945. I po 2. světové válce slýchávali kasteláni po nocích zvláštní zvuky v podobě šepotu či vrzání. Otlačky nohou na koberci by vás pak vyděsily zhruba stejně jako postava mnicha hrajícího na housle.

Webové stránky kláštera Kladruby