• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Herní krajina Pecka

Herní krajina Pecka je jedinečný projekt, který spojuje poznání přírody, zážitek z architektury a fantazijní hru na výšce 1062 m n. m. Jedná se o soubor dřevěných interaktivních soch a objektů na téma krkonošské fauny, které nabízejí životní setkání se zvířecími obyvateli nejvyšších českých hor. Herní krajina Pecka se nachází v horní stanici lanovky Portášky ve Velké Úpě.

Herní krajina Pecka je rozdělena do čtyř zón, které odpovídají různým nadmořským výškám a typům biotopů v Krkonoších. V každé zóně najdete několik dřevěných soch zvířat, která jsou typická pro danou oblast. Sochy jsou vyrobeny z masivního dřeva a jsou velmi detailně zpracované. Některé sochy jsou také vybaveny zvukovými nebo světelnými efekty, které je oživují. Kromě soch můžete také objevit různé hry, hádanky a úkoly, které vás pobaví a poučí o přírodě a historii Krkonoš.

V první zóně, která je nazvaná Podhorská louka, se můžete setkat s divokým prasetem, srncem, jezevcem, liškou a králíkem. Tato zóna představuje nižší polohy Krkonoš, kde se nachází louky, pastviny a lesy. Zde můžete také najít dřevěnou studnu, převoznickou loďku nebo pohyblivou mapu Krkonoš.

Ve druhé zóně, která je nazvaná Lesní porost, se můžete setkat s medvědem, rysem, vlkem, jelenem a tetřevem. Tato zóna představuje střední polohy Krkonoš, kde se nachází smrkové lesy s bohatou podrostní vegetací. Zde můžete také najít dřevěnou chatrč, lesní telefon nebo houpací most.

Ve třetí zóně, která je nazvaná Alpinská louka, se můžete setkat s salamandrem ohnivcem, orelem skalním, sokolem stěhovavým, tetřevem hlušcem a syslem obecným. Tato zóna představuje vyšší polohy Krkonoš, kde se nachází horské louky s květinovou mozaikou. Zde můžete také najít dřevěnou rozhlednu, horskou dráhu nebo hudební nástroje.

Ve čtvrté zóně, která je nazvaná Ledovec a sněhová pole, se můžete setkat s sněžným zajícem, sněžnou kozou, sněžným ptákem, sněhulákem a sněhovou vločkou. Tato zóna představuje nejvyšší polohy Krkonoš, kde se nachází ledovce a sněhová pole. Zde můžete také najít dřevěný iglú, sněhovou lavinu nebo sněhovou kouli.

Jak se dostanete do Herní krajiny Pecka?

Herní krajina Pecka je snadno dostupná lanovkou Portášky, která jezdí z dolní stanice ve Velké Úpě. Lanovka je v provozu celoročně a nabízí nádherný výhled na okolní krajinu. Jízdné na lanovku je 150 Kč pro dospělé a 100 Kč pro děti a seniory. Lanovka jezdí každých 15 minut a doba jízdy je 8 minut. Horní stanice lanovky je přímo u vstupu do herní krajině Pecka.

Pokud chcete jít pěšky, můžete využít některou z turistických tras, které vedou z různých směrů do Velké Úpy. Například z Pec pod Sněžkou můžete jít po červené značce přes Růžohorky a Černou horu, což je asi 9 km dlouhá trasa s převýšením 400 m. Z Malé Úpy můžete jít po modré značce přes Spálený Mlýn a Kolínskou boudu, což je asi 7 km dlouhá trasa s převýšením 300 m. Z Horní Maršov můžete jít po žluté značce přes Lysečinskou boudu a Modrokamennou boudu, což je asi 10 km dlouhá trasa s převýšením 600 m. Z těchto tras se pak můžete napojit na zelenou značku, která vede k horní stanici lanovky Portášky.