• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Sněžka

Sněžka je nejvyšší hora České republiky, která se nachází na hranici s Polskem v pohoří Krkonoše. Je to oblíbený cíl turistů, kteří si chtějí užít nádherné výhledy, přírodní krásy a historické památky.

Na vrchol Sněžky se můžete dostat několika způsoby. Nejjednodušší je využít lanovku z Pece pod Sněžkou, která vás vyveze až do výšky 1602 metrů. Lanovka je v provozu celoročně a jízda trvá asi 15 minut. Z horní stanice lanovky už je to jen pár minut pěšky k vrcholu hory. Cena jízdenky je 300 Kč pro dospělého a 200 Kč pro dítě.

Další možností je vydat se na Sněžku pěšky po turistických stezkách. Z české strany jsou nejpopulárnější trasy z Pece pod Sněžkou, z Horních Míseček nebo ze Špindlerova Mlýna. Z polské strany se dá jít z Karpacze nebo z Przesieki. Pěší výstup na Sněžku je náročný a vyžaduje dobrou fyzickou kondici a vhodné oblečení a obuv. Délka trasy se pohybuje od 6 do 15 km a doba trvání od 3 do 6 hodin.

Na vrcholu Sněžky se nachází několik zajímavých staveb a památek. Nejstarší z nich je kaple svatého Vavřince, která byla postavena v letech 1665-1681 jako symbol slezského panství šlechtického rodu Schaffgotschů. Kaple je malá dřevěná stavba s cibulovitou bání a zvoničkou. Uvnitř kaple je oltář s obrazem svatého Vavřince a soškami svatých Petra a Pavla.

Další stavbou na vrcholu Sněžky je meteorologická stanice, která byla postavena v roce 1974 jako nástupce starší dřevěné budovy z roku 1900. Stanice slouží k měření teploty, tlaku, vlhkosti, srážek, rychlosti a směru větru a dalších meteorologických údajů. Stanice má také malé muzeum, kde si můžete prohlédnout historické přístroje, fotografie a dokumenty.

Třetí stavbou na vrcholu Sněžky je nová horní stanice lanovky, která byla otevřena v roce 2014 jako součást rekonstrukce lanové dráhy. Stanice má moderní architekturu s velkými prosklenými plochami a nabízí návštěvníkům restauraci, kavárnu, obchod se suvenýry a informační centrum.

Kromě staveb si můžete na vrcholu Sněžky užít také nádherný panoramatický rozhled do všech stran. Za dobré viditelnosti můžete spatřit nejen celé Krkonoše, ale i Jizerské hory, Orlické hory, Karkonosze, Riesengebirge nebo dokonce Sudety.

Co zajímavého je v okolí Sněžky?

Pokud vám nestačí jen návštěva vrcholu Sněžky, můžete se vydat na další výlety po okolí. V blízkosti Sněžky se nachází několik dalších zajímavých míst, které stojí za to vidět.

Jedním z nich je Růžová hora, která je druhou nejvyšší horou Krkonoš a leží asi 2 km jihozápadně od Sněžky. Na vrcholu Růžové hory je rozhledna, která byla postavena v roce 1892 jako první kamenná rozhledna v Krkonoších. Z rozhledny je krásný výhled na Sněžku, Luční horu, Kozí hřbety a další vrcholy.

Dalším místem je Obří důl, který je největším a nejhlubším údolím v Krkonoších. Obří důl je dlouhý 6 km a hluboký až 600 metrů. V údolí se nachází několik chat a boud, kde si můžete odpočinout nebo přespat. V zimě je Obří důl oblíbeným místem pro lyžaře a běžkaře.

Třetím místem je Pramen Labe, který je považován za místo, kde začíná nejdelší řeka České republiky. Pramen Labe se nachází na úbočí hory Violík v nadmořské výšce 1386 metrů. U pramene je kamenná nádrž s pamětní deskou a sochou Krakonoše. Odtud teče Labe do Labského dolu, kde tvoří Labský vodopád.