• Vyhledat

 • Vybrat oblast

 • Vybrat typ výletu

letná-park

Letenská pláň

Letenská pláň v Praze je ideálním místem pro výlet, pokud chcete zažít nádherný výhled na město, procházet se po zelených parcích, nebo si jen užít atmosféru jedné z nejkrásnějších čtvrtí Prahy.

Letenská pláň je rozlehlá plocha na kopci Letná, který se tyčí nad pravým břehem Vltavy severně od centra Prahy. Letná je součástí Prahy 7, na rozhraní katastrálních území Bubeneč a Holešovice. Na jihu je ohraničena Vltavou, na západě Badeniho ulicí, na severu Stromovkou a na východě Bubenskou ulicí s Bubenským nádražím.

Na Letnou se můžete dostat různými způsoby. Pokud jedete autem, můžete zaparkovat na parkovišti na Letenské pláni, které je celoročně otevřené pro osobní automobily i autobusy. Pokud jedete veřejnou dopravou, můžete využít tramvajové linky 1, 6, 8, 12, 17, 25 a 26, které zastavují na zastávkách Letenské náměstí, Sparta a Chotkovy sady. Z těchto zastávek je to už jen kousek pěšky do parku Letenské sady nebo na Letenskou pláň. Pokud máte rádi cyklistiku, můžete se projet po cyklostezce podél Vltavy a potom vyjet po mostě Čechů nebo Štefánikově mostu na Letnou. A pokud máte chuť na procházku, můžete se vydat po nábřeží Vltavy a potom stoupat po schodech nebo po strmé cestě zvané Myší díra, kterou nechal prokopat Albrecht z Valdštejna ve 20. letech 17. století.

Letenská pláň je velmi rozmanitý prostor, kde najdete něco pro každého. Je to místo plné zeleně, historie, kultury i zábavy. Zde je několik tipů, co si tam můžete prohlédnout:

 • Letenské sady: Jedná se o rozlehlý park s travnatými plochami, vzrostlými stromy, květinovými záhony a fontánami. Park byl založen v roce 1868 jako součást regulačního plánu Prahy a postupně byl upravován podle různých stylů. V parku najdete několik památníků a soch, například pomník T. G. Masaryka od Jana Štursy nebo pomník obětem komunismu od Olbrama Zoubka. V parku se také nachází dva letní pavilony: Hanavský pavilon z roku 1891 a restaurace Letenský zámeček z roku 1867.
 • Metronom: Na vrcholu Letné stojí obří metronom o výšce 23 metrů, který byl postaven v roce 1991 na místě bývalého Stalinova pomníku. Pomník sovětského diktátora byl odhalen v roce 1955 a byl největším pomníkem svého druhu na světě. V roce 1962 byl ale stržen a zůstala po něm jen prázdná podstata. Metronom je symbolem proměnlivosti času a dějin a nabízí také úchvatný výhled na Prahu.
 • Expo 58: Na Letenské pláni se nachází také několik staveb, které byly součástí československé expozice na světové výstavě Expo 58 v Bruselu. Jedná se o pavilon Zemědělství, pavilon Atomového míru a pavilon Československého filmu. Tyto pavilony byly po výstavě převezeny do Prahy a sloužily jako kulturní a společenská centra. Dnes jsou ale v dezolátním stavu a čekají na rekonstrukci.
 • Kulturní akce: Letenská pláň je také využívána k pořádání občasných kulturních akcí, jako jsou cirkusová představení, přehlídky modelářské činnosti, drakiády, kluziště nebo festivaly. Například každoročně se zde koná festival Letní Letná, který je zaměřený na nový cirkus, divadlo, hudbu a další umělecké formy.

Letná pro děti

Letenská pláň je také skvělým místem pro rodiny s dětmi, protože nabízí spoustu možností, jak se pobavit a učit se novým věcem. Zde je několik tipů, co si tam můžete s dětmi užít:

 • Dětská hřiště: V parku Letenské sady najdete několik dětských hřišť, kde si můžete hrát na pískovišti, prolézat se po lanových pyramidaách, sklouzávat se po tobogánech nebo houpat se na houpačkách. Hřiště jsou vhodná pro různé věkové kategorie a jsou bezpečná a udržovaná.
 • Technické muzeum: Pokud máte zájem o techniku a vědu, můžete navštívit Technické muzeum v Praze, které se nachází nedaleko Letné. Muzeum nabízí stálé i dočasné expozice, které představují historický i současný vývoj techniky a její aplikace v lidském životě. Můžete si prohlédnout například sbírku dopravních prostředků, astronomických přístrojů, fotoaparátů nebo hudebních nástrojů. Muzeum také pořádá různé workshopy, přednášky a akce pro děti i dospělé.
 • Skatepark: Pokud máte rádi adrenalin a sport, můžete si zkusit skateboarding nebo in-line bruslení na skateparku na Letenské pláni. Skatepark byl otevřen v roce 2003 a je jedním z největších a nejmodernějších v Evropě. Má rozlohu 4 500 m2 a nabízí různé překážky, rampy, schody, zídky a další prvky pro začátečníky i pokročilé. Skatepark je otevřený každý den od 9 do 21 hodin a je zdarma.

Co zajímavého je v okolí?

Letenská pláň je také dobrým výchozím bodem pro další výlety po Praze nebo jejím okolí. Zde je několik tipů, kam se můžete vydat:

 • Pražský hrad: Pokud chcete vidět symbol Prahy a sídlo českých panovníků, můžete se vydat na Pražský hrad, který je jen pár minut tramvají nebo pěšky od Letné. Pražský hrad je největší hradní komplex na světě a nabízí nespočet památek, jako jsou Katedrála svatého Víta, Bazilika svatého Jiří, Zlatá ulička, Starý královský palác nebo Lobkovický palác. Můžete si prohlédnout historické interiéry, umělecké sbírky, zahrady nebo si jen užít nádherný výhled na město.
 • Karlův most: Pokud chcete prožít romantickou procházku po nejstarším a nejznámějším mostě v Praze, můžete se vydat na Karlův most, který spojuje Staré Město s Malou Stranou. Karlův most byl postaven v 14. století na příkaz Karla IV. a je zdoben 30 sochami světců a významných osobností. Na mostě si můžete prohlédnout historické věže, poslouchat pouliční hudebníky, koupit si suvenýry nebo si jen užít atmosféru starobylé Prahy.
 • Petřín: Pokud chcete uniknout z ruchu města a odpočinout si v přírodě, můžete se vydat na Petřín, který je zalesněným kopcem na levém břehu Vltavy. Petřín je oblíbeným místem pro pikniky, procházky, sport nebo relaxaci. Na Petříně najdete několik zajímavostí, jako jsou Petřínská rozhledna, která je menší kopií Eiffelovy věže, Zrcadlové bludiště, které je zábavnou atrakcí pro děti i dospělé, nebo Růžovou zahradu, která je plná kvetoucích růží.