• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

narodni-zemedelske-muzeum

Národní zemědělské muzeum

Pokud máte rádi přírodu, zemědělství a historii, pak byste si neměli nechat ujít návštěvu Národního zemědělského muzea v Praze. Toto muzeum je jedním z nejstarších a největších muzeí svého druhu v Evropě. Nabízí vám možnost poznat historii, současnost i budoucnost zemědělské výroby, zpracování potravin, ochrany vody a půdy, péče o krajinu a dalších témat, která se týkají nás všech.

Národní zemědělské muzeum se nachází na Letné, nedaleko od centra Prahy. Muzeum sídlí v impozantní funkcionalistické budově z roku 1939, kterou navrhl architekt Milan Babuška. Muzeum je otevřeno denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin. Vstupné je 120 Kč pro dospělé, 60 Kč pro děti, studenty a seniory a 250 Kč pro rodiny. Muzeum nabízí také průvodcovské služby, audioprůvodce a workshopy pro školy a veřejnost.

V muzeu si můžete prohlédnout celkem šest stálých expozic a několik dočasných výstav. Stálé expozice jsou:

  • Zemědělství budoucnosti: Tato expozice vás seznámí s nejnovějšími trendy a technologiemi v zemědělství, jako jsou biotechnologie, genetické inženýrství, hydroponické pěstování nebo robotika. Zde se dozvíte, jak zemědělství reaguje na globální problémy, jako jsou změna klimatu, nedostatek potravin nebo ztráta biodiverzity.
  • Zemský ráj: Tato expozice vám ukáže krásu a rozmanitost české krajiny a její proměny v průběhu historie. Zde uvidíte typické přírodní i kulturní prvky naší krajiny, jako jsou lesy, louky, pole, vinice, rybníky, zahrady nebo vesnice. Také se dozvíte o tom, jak člověk hospodařil s přírodními zdroji a jak ovlivnil krajinu svou činností.
  • Voda: Tato expozice vám přiblíží význam a roli vody pro život na Zemi i pro zemědělství. Zde se naučíte o tom, jak se voda pohybuje v přírodě i v lidské společnosti, jak se s ní hospodařilo v minulosti i současnosti a jak ji chránit před znečištěním a plýtváním.
  • Potraviny: Tato expozice vás provede celým procesem od půdy po stůl. Zde uvidíte různé druhy plodin a hospodářských zvířat, které se pěstují a chovají pro potravinářský průmysl. Také se podíváte do laboratoře i do kuchyně a dozvíte se o tom, jak se potraviny zpracovávají, jak se kontroluje jejich kvalita a bezpečnost a jak ovlivňují naše zdraví a životní styl.
  • Střešní expozice: Tato expozice je umístěna na střeše muzea a nabízí vám ojedinělý výhled na Prahu. Zde si můžete prohlédnout různé druhy rostlin, které se pěstují na střechách, jako jsou bylinky, květiny nebo zelenina. Také se dozvíte o tom, jaké jsou výhody a nevýhody zelených střech pro městské prostředí.
  • Historická expozice: Tato expozice je umístěna v podzemí muzea a představuje vám historii zemědělství od pravěku po současnost. Zde uvidíte různé nástroje, stroje, modely, fotografie a dokumenty, které ilustrují vývoj zemědělské techniky, organizace, vzdělání a kultury.

Kromě těchto expozic si můžete v muzeu prohlédnout také některé z dočasných výstav, které se zaměřují na aktuální nebo zajímavá témata související se zemědělstvím. Například v současnosti si můžete prohlédnout výstavu Věda pro zemi, která vám představuje nejlepší projekty z celostátní soutěže pro žáky a studenty. Nebo si můžete prohlédnout výstavu Ochutnejte historii, která vám ukáže, jak se vařilo a jedlo v minulosti.

Pokud máte děti, pak je muzeum také skvělým místem pro jejich zábavu a vzdělání. Muzeum nabízí dětský koutek, kde si mohou hrát s hračkami a knihami. Také si mohou zapůjčit interaktivní brašnu s úkoly a hrami, které je provedou celým muzeem. Nebo si mohou zúčastnit některého z workshopů nebo programů, které muzeum pořádá pro děti i rodiny.

Pokud chcete navštívit muzeum, pak máte několik možností, jak se tam dostat. Pokud jedete autem, pak můžete zaparkovat na placeném parkovišti před muzeem nebo na parkovišti u Sparty. Pokud jedete veřejnou dopravou, pak můžete využít tramvaje číslo 1, 8, 12, 25 nebo 26 a vystoupit na zastávce Letenské náměstí nebo Sparta. Nebo můžete jet metrem linky C a vystoupit na stanici Vltavská a pak jít pěšky asi 15 minut.

Pokud máte po návštěvě muzea ještě čas a chuť na další objevování, pak se vám nabízí spousta možností, co zajímavého je v okolí. Například můžete navštívit sousední Národní technické muzeum, kde si můžete prohlédnout expozice o dopravě, architektuře, astronomii nebo fyzice. Nebo můžete jít do parku Letná, kde si můžete odpočinout na lavičce nebo na trávníku, podívat se na metronom nebo na vyhlídku na Pražský hrad.

Oficiální internetové stránky Národního zemědělského muzea