• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Milešovka

Milešovka je nejvyšší hora Českého středohoří (836 metrů nad mořem). Jedná o místo s jedním z nejdrsnějších podnebí v Čechách. Milešovka je považována za největrnější horu Česka, protože bezvětří je tu jen osm dní v roce. Německy se nazývá „Donnersberg“, což znamená hromová hora, protože nejvíce bouří u nás v je zaznamenáno právě tady. Hora v roce 1819 nadchla Alexandera von Humboldta. Když tento známý přírodovědec a světoběžník v doprovodu pruského krále Friedricha Wilhelma III. stanul na špičce této hory, prohlásil výhled z Milešovky za třetí nejhezčí, který kdy ve světě spatřil. Za důkaz jeho slov lze považovat fakt, že každoročně až do roku 1839 společně s pruským králem výstup opakoval.

Na vrcholu Milešovky vznikla ve 20. letech 19. století jedna z prvních horských restaurací v Čechách. V roce 1905 byla na vrcholu zřízena meteorologická stanice a u ní pak 19 metrů vysoká rozhledna.

Milešovka je jako dobře přístupný vrchol s vynikajícím výhledem turisticky velmi atraktivní již od 19. století a je hojně navštěvována. Značené turistické trasy vedou z Velemína, Bílky, Černčic a Milešova. Na Vrcholu je o svátcích v turistické sezóně obvykle dostupné občerstvení, rovněž se zde nachází řada informačních tabulí věnovaných historii meteorologické observatoře, okolní přírodě a meteorologii.

Odkazy:
Web Milešovky
Milešovka na Wikipedii