• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

krásná_maří

Vyhlídka Krásná Máří

Při poznávání Jizerských hor můžete navštívit vyhlídkovou skálu Krásná Máří, která se nachází nedaleko Hejnic v severních Čechách. Vyhlídka, pojmenovaná na počest stejnojmenné rudné štoly, která tady byla vyražena v roce 1582, se nachází nedaleko Tetřevích bud a je dobře dostupná přímo z Jizerské magistrály.

Tento skalnatý výběžek najdete na vrcholu hory v nadmořské výšce asi 900 metrů. Vyhlídka Krásná Máří nabízí nádherné panoramatické výhledy na Frýdlantsko, Hejnice a jejich baziliku Navštívení Panny Marie, Orešník a Štolpich nad řekou Směda.

Přímo z Jizerské magistrály vedou na vyhlídku, která patří mezi nejznámější v Jizerských horách, skalní schody a stupně se zábradlím, zábradlím je jištěná taky samotná vyhlídková skála. Výstup není namáhavý, a tak si na něj mohou troufnout i rodiny s dětmi. Vrchol vyhlídky na Krásné Maří je od počátku 20. století zajištěn železným kovaným zábradlím, snadná cesta k ní je navíc ve skalách upravena několika vytesanými schůdky.

Pod vyhlídkou se dá parkovat, kdo nemá k dispozici vlastní auto, může do Hejnic dojet vlakem, musí se ale připravit na dlouhou procházku. Do města Hejnice jezdí vlak i autobus. Z Hejnice půjdete po červeně značené trase 7,5 km přes nádhernou Vyhlídku Ořešník až k vyhlídce Krásná Máří.