• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

přehrada-černá-nisa-bedřichov

Přehrada Černá Nisa Bedřichov

Pokud hledáte zajímavý a nenáročný výlet do přírody, můžete zkusit navštívit přehradu Černá Nisa Bedřichov. Jedná se o nejvýše položenou přehradu v Čechách, která leží v Jizerských horách, nedaleko od Bedřichova a Liberce. Přehrada nabízí krásné scenérie, možnost koupání, procházky po okolí a poznávání historie a současnosti tohoto místa.

Historie přehrady

Přehrada Černá Nisa byla postavena v letech 1902–1906 jako jedna z pěti údolních přehrad zbudovaných v povodí Nisy po tragické povodni v červenci 1897, která způsobila obrovské škody a mnoho obětí. Projekt vyhotovil pro Vodní družstvo v Liberci profesor Dr. Ing. Otto Intze a Ing. Leppla. Přehrada sloužila k zadržování povodňových průtoků, zásobování vodou a výrobě elektrické energie. V roce 1911 byla dokončena i druhá nádrž s vodní elektrárnou Rudolfov, která sloužila k vyrovnávání odtoku z první nádrže. Přehrada má zděnou hráz vysokou 23,5 metru a dlouhou 340 metrů. Koruna hráze leží v nadmořské výšce 775,26 metru, což je nejvýše položená přehrada v Čechách. Rozloha nádrže je asi 42 hektarů a objem 2,3 milionu kubických metrů. Hloubka nádrže dosahuje až 15 metrů.

Přehrada Černá Nisa je ideálním místem pro relaxaci a odpočinek od ruchu města. V létě si můžete zaplavat v čisté a chladné vodě, která je vhodná i pro naturisty. Na břehu nádrže se nachází travnaté plochy pro opalování a pikniky. Pokud máte rádi aktivní odpočinek, můžete si pronajmout loďku nebo kajak a projet se po hladině nádrže. Pro milovníky rybaření je zde možnost chytat pstruhy, kapry, candáty nebo štiky.

Pokud se chcete projít po okolí přehrady, můžete využít procházkový chodník, který byl otevřen v roce 2013. Je bezbariérový, takže je přístupný i pro lidi na vozíku nebo s kočárkem. Na trase se nachází dvě vyhlídková mola, ze kterých můžete obdivovat krásu nádrže a hor. Také se zde dozvíte něco o historii a současnosti přehrady a jejího okolí na informačních tabulích.

Pokud máte zájem o technické památky, můžete navštívit vodní elektrárnu Rudolfov, která je součástí komplexu přehrady Černá Nisa. Elektrárna byla postavena v letech 1906–1911 podle projektu Ing. Rudolfa Schindlera. Je vybavena dvěma Francisovými turbínami s výkonem 1,2 MW. Elektrárna je stále v provozu a dodává elektrickou energii do sítě. Pro veřejnost je otevřena v letní sezóně každou sobotu a neděli od 10 do 16 hodin. Vstupné je 50 Kč pro dospělé a 30 Kč pro děti.

Co zajímavého je v okolí

Přehrada Černá Nisa je výborným výchozím bodem pro další výlety do Jizerských hor. Můžete se vydat na pěší nebo cyklistickou túru po značených trasách, které vedou například na Smrk, Jizerku, Novou Louku nebo na vrchol Olivové hory, kde pramení Černá Nisa. Pokud máte rádi lyžování, můžete využít sjezdovky a běžecké tratě v Bedřichově nebo v Liberci. V zimě je také možné bruslit nebo jezdit na běžkách po zamrzlé hladině nádrže.

Pokud chcete poznat kulturní a historické památky, můžete navštívit nedaleký Liberec, kde najdete například radnici, zámek, botanickou zahradu, zoologickou zahradu nebo muzeum. Pro děti je zajímavým místem IQlandia, interaktivní centrum vědy a techniky, kde se mohou hravou formou učit o různých oborech a jevech. Další atrakcí pro rodiny s dětmi je Babylon, zábavní a relaxační centrum, které nabízí aquapark, lunapark, wellness, bowling, kino nebo 4D golf.

Jak se tam dostat

Přehrada Černá Nisa je snadno dostupná autem i veřejnou dopravou. Pokud jedete autem z Prahy, můžete jet po dálnici D10 směr Mladá Boleslav a poté pokračovat po silnici I/65 směr Turnov a Liberec. Před Libercem odbočte na silnici II/290 směr Bedřichov a poté na silnici III/29011 směr Přehrada Černá Nisa. Celková délka cesty je asi 120 km a trvá asi hodinu a půl.

Pokud jedete veřejnou dopravou z Prahy, můžete jet vlakem nebo autobusem do Liberce. Z Liberce pak můžete jet autobusem číslo 28 směr Bedřichov a vystoupit na zastávce Přehrada Černá Nisa.