• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

bedřichov

Bedřichov

Bedřichov je malebná horská obec v Jizerských horách, která nabízí mnoho možností pro aktivní i pasivní odpočinek. Je to ideální místo pro výlet s rodinou, přáteli nebo partnerem. Bedřichov leží v okrese Jablonec nad Nisou v Libereckém kraji, asi 6 km severně od Jablonce nad Nisou a 5 km východně od Liberce. Obec má 407 obyvatel a rozkládá se na ploše 15,5 km. Nadmořská výška obce se pohybuje od 680 do 900 m n. m. Bedřichov je součástí Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory.

Bedřichov je známý především jako lyžařské středisko a startovní místo běžeckých závodů Jizerská padesátka. Na svazích Malinového vrchu se nachází ski areál Ski Bižu s.r.o., který nabízí 7 vleků a 9 sjezdovek o celkové délce 5,4 km. Zde si můžete užít sjezdové lyžování, snowboarding, snowtubing nebo jen relaxovat v horské restauraci nebo na slunečné terase. Pro běžkaře je k dispozici více než 150 km upravovaných běžeckých tratí různých obtížností, které vedou po krásných kopcích a lesích Jizerských hor. Na místním stadionu si můžete zapůjčit běžecké lyže nebo si nechat poradit od instruktorů.

Pokud nejste lyžaři, nemusíte se bát, že byste se v Bedřichově nudili. Obec nabízí také mnoho dalších aktivit pro celoroční rekreaci. Můžete si například vyjít na procházku po některé z turistických tras, které spojují Bedřichov s okolními zajímavostmi. Jednou z nich je rozhledna Královka, která stojí na vrcholu stejnojmenného kopce (859 m n. m.) a nabízí úchvatný výhled na Jizerské hory, Krkonoše, Lužické hory a Ještěd. Další možností je navštívit historickou sklárnu Bedřichov, která byla založena v roce 1602 a fungovala až do roku 1811. Zde si můžete prohlédnout expozici o historii sklářství v regionu, zhlédnout ukázku foukání skla nebo si koupit nějaký suvenýr. Pokud máte rádi kulturu, můžete se zastavit v kostele sv. Antonína Paduánského, který byl postaven v roce 1787 v barokním slohu a je kulturní památkou.

Pro děti je v Bedřichově spousta zábavy. Kromě lyžování a běžkování si mohou užít i jiné sportovní aktivity, jako je například bruslení na kluzišti, které je otevřené v zimní sezóně a nachází se u obecního úřadu. Pro malé děti je v obci k dispozici dětské hřiště s prolézačkami, houpačkami a pískovištěm.

Koupat se dá v Bedřichově na dvou místech: na přírodním koupališti Dolina, které je nedaleko stadionu a centrálního parkoviště, nebo na vodní nádrži Bedřichov, která je asi 2 km od obce. Oba tyto vodní plochy jsou v krásném prostředí Jizerských hor a nabízejí možnost klidného a osvěžujícího koupání. Na přírodním koupališti je také restaurace, kde si můžete dát něco k jídlu nebo pití. Na vodní nádrži si můžete prohlédnout historickou sklárnu Bedřichov nebo se vydat na procházku po okolních lesních cestách.

Jak se dostat do Bedřichova?

Do Bedřichova se můžete dostat autem po silnici I/14 z Liberce nebo po silnici II/290 z Jablonce nad Nisou. Obec má také autobusové spojení s Libercem, Jabloncem nad Nisou a dalšími okolními městy. Pokud cestujete vlakem, nejbližší železniční stanice je v Jablonci nad Nisou, odkud jezdí autobusy do Bedřichova. Pokud máte rádi cyklistiku, můžete si vybrat z několika cyklotras vedoucích do Bedřichova z různých směrů.

Co zajímavého je v okolí Bedřichova?

Pokud vám nestačí jen Bedřichov a chcete poznat i jeho okolí, máte na výběr z několika zajímavých destinací. Jednou z nich je Liberec, který je krajským městem Libereckého kraje a nabízí bohatou kulturní a historickou nabídku. Zde si můžete prohlédnout například radnici, která je dominantou města a byla postavena v letech 1888-1893 ve stylu novorenesance. Nebo si můžete zajít do ZOO Liberec, která je nejstarší zoologickou zahradou v České republice a chová více než 1000 druhů zvířat z celého světa. Pokud máte rádi techniku, můžete navštívit Technické muzeum Liberec, kde si můžete prohlédnout expozice o historii textilního průmyslu, dopravy, elektrotechniky nebo astronomie. A pokud máte rádi přírodu, můžete se vydat na Ještěd, který je symbolem Liberce a Jizerských hor. Na vrcholu kopce (1012 m n. m.) stojí hotel a rozhledna Ještěd, která byla postavena v letech 1966-1973 podle návrhu architekta Karla Hubáčka a je považována za mistrovské dílo moderní architektury.

Další možností je Jablonec nad Nisou, který je okresním městem Jabloneckého okresu a je známý jako město bižuterie, skla a sportu. Zde si můžete prohlédnout například Muzeum skla a bižuterie, kde si můžete prohlédnout expozice o historii a současnosti výroby skla a bižuterie v regionu, zhlédnout ukázku foukání skla nebo si koupit nějaký originální šperk. Nebo si můžete zajít do Muzea sportu, kde si můžete prohlédnout expozice o historii a úspěších jabloneckých sportovců, jako jsou například lyžaři, hokejisté nebo fotbalisté. A pokud máte rádi přírodu, můžete se vydat na Mšenskou rozhlednu, která stojí na vrcholu kopce Mšeno (736 m n. m.) a nabízí krásný výhled na Jablonec nad Nisou, Jizerské hory a Krkonoše.