• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

bludiště Brandýs nad Orlicí

Bludiště v Brandýse nad Orlicí

Přírodní labyrint z habrů se nachází na jihovýchodním okraji města Brandýsa nad Orlicí mezi pomníkem J. A. Komenského a řekou Tichou Orlicí. Střed bludiště v Brandýse nad Orlicí leží asi 50 metrů od jednoho z ramen Tiché Orlice a je umístěn přibližně metr nad jeho hladinou.

Přírodní bludiště Brandýs nad Orlicí je čtverec o rozměru 35 x 35 metrů, kterého vnitřek vyplňuje vysázená zjednodušená kresba zeměkoule, jejíž poledníky a rovnoběžníky přerušují a komplikují cestu do jeho středu. Pro účel vybudování zelené oázy, ve které se ztrácíte a zase nacházíte, byl zvolen habr obecný, který vytváří její linie. Dosáhnout byste samozřejmě měli středu, tedy „srdce“ bludiště s plastikou hada a malou vyhlídkou.

Veškeré linie bludiště bude tvoří přesně geometricky vysazený habr obecný (Carpinus betulus) o šířce stěny 0,8 metru a výšce 2 metry. 

Bludiště využívá odkazu Jana Amose Komenského, který  v Brandýse v letech 1622 – 1625 pobýval. Na úpatí svahu, jen kousek od bludiště je umístěn pomník J. A. Komenského.

Průměrná délka „bloudění“ se pohybuje kolem 20 minut.  Návštěvnická sezóna pro veřejnost začíná v bludišti prvním květnem a končí posledním víkendem v září.

Labyrint leží na oblíbené cyklostezce podél Tiché Orlice, která vede z Letohradu přes Brandýs nad Orlicí až do Chocně.

Stránky labyrintu