• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

zámek Mitrowicz

Zámek Mitrowicz

Zámek Mitrowicz je romantický a citlivě zrestaurovaný zámek z roku 1565. Zámek leží na břehu řeky Lužnice v blízkosti Týna nad Vltavou. Díky poloze u řeky Lužnice, nedaleko soutoku s Vltavou, je možné se na zámek dostat i lodí díky pravidelných plaveb z Týna nad Vltavou.

Na břehu řeky Lužnice v Kolodějích původně stála středověká tvrz, později byla renesančně přestavěna, o čemž dodnes svědčí sgrafitová fasáda. Nynější podoba je výsledkem přestavby na přelomu 30. a 40. let 18. století, když zámek získal rod Wratislavů z Mitrowicz.

Šlechticům patřil až do roku 1945, kdy byl zkonfiskován a dostal se pod nucenou správu. Sloužil mimo jiné jako depozitář muzea, z původního vybavení se nic nezachovalo. V roce 2002 byl navíc zámek zasažen povodněmi, což způsobilo velké statické problémy. Od té doby prošel zámek náročnou rekonstrukcí.

V areálu zámku se konají kostýmované prohlídky interiéru včetně kaple sv. Anny. Naleznete zde také obnovený zámecký park, bylinkovou zahrádku, odpočinkovou zónu u jezírka, i stylové venkovní posezení v gril/baru.

Zámek je zařazen mezi památkově chráněné objekty s unikátními freskami v celém reprezentativním patře. Ve druhé patře se nachází citlivě a moderně koncipované ubytování v soukromých komnatách rodu Vratislavů z Mitrowicz, který tento zámek po generace vlastnil a vybudoval.

Součástí zámku je zámecká kaple. Na její kupoli zaujme freska Nanebevzetí panny Marie, která byla odkryta ve 40. letech 20. století. Oltář, kazatelna i sochy jsou součástí původního vybavení a nyní se restaurují.

stránky zámku Mitrowicz