• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Solvayovy lomy

V areálu bývalého lomu, mezi obcemi Svatý Jan pod Skalou, Loděnice a Bubovice, se nachází skanzen a muzeum těžby a dopravy vápence v Českém krasu. Skanzen dokumentuje historický vývoj těžby vápence v Českém krasu. Atrakcí pro návštěvníky je jízda po lomu původními hornickými vozíky, tažené důlními lokomotivami. Rekonstruovaná polní lomová dráha má rozchod 600 mm a představuje názornou ukázku dopravy suroviny ve výklopných vozících tažených dieselovou lokomotivou.

Skanzen tvoří několik objektů – bývalých provozních a technologických budov a rekonstruovaná úzkorozchodná lomová dráha. Budovy se zbytky technologických zařízení se nalézají ve zrušeném vápencovém lomu Paraple. Návštěvníci mohou během otevírací doby skanzenu volně procházet po vyznačených stezkách a podle názorných informačních tabulí získat představu o způsobu těžby, dopravy a zpracování vápence.

Na místo se nejezdí autem, ale pěknou procházkou začínající v jedné z okolních obcí. Z Bubovic je přístup nejjednodušší, asi 20 minut pěší chůze.

Odkazy:
Stránky Solvayových lomů
Solvayovy lomy na Wikipedii