• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

toulcova-rozhledna

Toulovcova rozhledna

Toulovcova rozhledna je jednou z nejzajímavějších a nejkrásnějších rozhleden v Česku. Nachází se na Jarošovském kopci ve výšce 539 metrů nad mořem, mezi obcemi Jarošov a Budislav v okrese Svitavy. Z rozhledny si můžete užít úchvatný výhled na Orlické hory, Krkonoše, Železné hory, Jeseníky, Žďárské vrchy, Králický Sněžník a dokonce i na města Pardubice a Hradec Králové. Toulovcova rozhledna je také součástí mikroregionu Toulovcovy maštale, který nabízí mnoho dalších zajímavostí a přírodních krás. V tomto článku se dozvíte, jak se tam dostanete, co vám výlet na rozhlednu nabízí a jak si ho co nejlépe užít.

Jak se tam dostanu?

Toulovcova rozhledna je snadno dostupná autem, autobusem nebo vlakem. Pokud jedete autem, můžete zaparkovat přímo u rozhledny nebo na parkovišti u obce Budislav. Pokud jedete autobusem, můžete vystoupit na zastávce Jarošov nebo Budislav a pak pokračovat pěšky po značené cestě. Pokud jedete vlakem, můžete vystoupit na nádraží Litomyšl nebo Svitavy a pak přestoupit na autobus nebo si půjčit kolo.

Pokud máte rádi cykloturistiku, můžete si vybrat z několika tras, které vedou k rozhledně. Například z Litomyšle můžete jet po cyklostezce číslo 4145 přes obce Koclířov, Nová Ves u Jarošova a Jarošov. Z Svitav můžete jet po cyklostezce číslo 4146 přes obce Moravská Třebová, Březová nad Svitavou a Budislav.

Zajímavosti v okolí Toulcovy rozhledny

Výlet na Toulovcovu rozhlednu je ideální pro milovníky přírody, historie i kultury. Na cestě k rozhledně si můžete prohlédnout několik památek a zajímavých míst, jako jsou:

  • Toulovcovy maštale – skupina skalních útvarů a jeskyní, které byly v minulosti využívány jako úkryty pro zvěř i lidi. Zde se údajně skrýval i loupežník Jan Toulovec, podle kterého jsou maštale pojmenované. Maštale jsou chráněné jako národní přírodní památka a jsou oblíbeným cílem turistů i horolezců.
  • Kostel svatého Jakuba Staršího – románsko-gotický kostel z 13. století, který se nachází ve vesnici Jarošov. Kostel je kulturní památkou a je známý svými nástěnnými malbami z 15. století, které zobrazují biblické výjevy a světce.
  • Zámek Litomyšl – renesanční zámek z 16. století, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Zámek je proslulý svou sgrafitovou výzdobou, která pokrývá celou fasádu. V zámku se nachází také muzeum, galerie, knihovna a divadlo. Zámek je rodištěm slavného hudebního skladatele Bedřicha Smetany.

Samotná Toulovcova rozhledna je dřevěná stavba s ocelovými prvky, která má 15,5 metru na výšku a dvě vyhlídkové plošiny. První plošina je ve výšce 6 metrů a druhá ve výšce 12 metrů. Na vrchol rozhledny se dostanete po 60 schodech. Z rozhledny si můžete prohlédnout panoramatickou mapu okolí a také si koupit turistickou známku číslo 532. Rozhledna je otevřená každý den od dubna do října od 9 do 17 hodin a od listopadu do března pouze o víkendech od 10 do 16 hodin. Vstupné je dobrovolné.

Pokud máte hlad nebo žízeň, můžete navštívit některou z hospod nebo kaváren v blízkosti rozhledny. Například u rozhledny se nachází bufet, kde si můžete dát občerstvení nebo oběd. V obci Budislav se nachází restaurace U Toulovců, kde si můžete dát tradiční českou kuchyni nebo pizzu. V obci Jarošov se nachází kavárna a cukrárna U Jakuba, kde si můžete dát kávu, čaj nebo dort.