• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Nové hrady

Zámek Nové Hrady

Zámek Nové Hrady je rokokový zámek s rozsáhlým přírodním areálem nedaleko Vysokého Mýto a Litomyšle.

Rokokový zámek Nové Hrady nechal v letech 1774–1777 vystavět hrabě Jean-Antoine Harbuval de Chamaré. Podrobný stavební návrh vytvořil tyrolský architekt Josef Jäger po vzoru letních sídel ve Francii; základní podobu zámku navrhl a stavbu řídil hrabě osobně. Budovu obklopuje cenný rokokový ornamentální areál (dokončený 1791) nazývaný „České Versailles“ nebo „Malý Schönbrunn.“

Zámek vznikl na svahu pod původním starým zámkem. Materiál ze staré stavby byl použit při budování rokokového zámku. Roku 1779 byl přistavěn pozdně barokní špýchar a v západním křídle zámku vystavěna zámecká kaple s hlavním oltářem (1777) od řezbáře J. J. Procházky.

Patrová hlavní budova má mansardovou střechu a bohatě zdobenou přední fasádu. V rámci rekonstrukce na přelomu 20. století byla obnovena její bohatá reliéfní štuková a kamenná sochařská výzdoba. Z obou konců průčelí vystupují dvakrát odstupňovaná boční křídla. Mezi nimi probíhá terasa s členitou balustrádou, jež je uprostřed otevřena širokou vstupní rampou. Hlavní portál je umístěn ve středním rizalitu, nad ním je balkón na toskánských sloupech.

Budova špýcharu za zámkem pochází z roku 1779. Zadní část areálu tvoří pokračování francouzské zahrady s ozdobnou kuchyňskou zahradou a kruhovým altánem. Zadní nádvoří uzavírá půlkruhová zeď s branou, zdobenou plastikami Léta a Podzimu od Karla Devotiho.

V nově vybudované horní zahradě se nalézá přírodní amfiteátr. Návrší za zámkem pokrývá anglický park. Pískovcová Křížová cesta, vedoucí parkem k pozůstatkům původního gotického hradu, pochází z roku 1767.

V zámku je umístěna stálá expozice historického nábytku (od baroka po kubismus) ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze . V barokním špýcharu je umístěno První české muzeum cyklistiky, největší sbírka kol a cyklistických předmětů v České republice, v soukromém vlastnictví sběratele ing. Jiřího Uhlíře.

http://www.nove-hrady.cz/