• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

tvrz Žumberk

Tvrz Žumberk

Tvrz Žumberk je panské sídlo nacházející se ve vesnici Žumberk ležící asi třicet kilometrů jihovýchodně od Českých Budějovic. Na tvrzi sídlí muzeum venkovského lidu s expozicí malovaného lidového nábytku z jižních Čech, které je doplněno o historickou část o dějinách Žumberka a okolí.

Žumberk byl již ve 13. století centrem šlechtického statku, panské sídlo zde vzniklo nejpozději ve 14. století.  Jádro současné tvrze pochází z konce 15. století, kdy Ludvík ze Žumberka nechal postavit zcela nové sídlo. Jednalo se tehdy o jednoduchou pozdně gotickou jednopatrovou čtyřkřídlou budovu s průjezdem do nádvoří. Do současné podoby renesanční vily v italském stylu byla přestavěna někdy na přelomu 16. a 17. století, buď za Jindřicha Pouzara nebo za Theobalda Hocka.

Tvrz je postavena na jihozápadním okraji vsi, nad rybníkem na Svinenském potoce, který ji chrání ze západní a jižní strany.

Dnešní podoba tvrze je čtyřkřídlá patrová budova s přístavky u severního a západního křídla. Ve východním křídle se nachází průjezd na malé čtvercové nádvoří s fasádou s psaníčkovými sgrafity a s pavlačemi. V prvním patře se nacházejí obytné místnosti přístupné z pavlačí, v jedné z reprezentačních místností jsou fragmenty nástěnných maleb s biblickým citátem ve staročeštině a vyřezávaný záklopový strop, jehož trámy jsou zdobeny rožmberskou pětilistou růží.

Areál tvrze je opevněn rozsáhlým opevněním. Hradební zeď zpevněná sedmi válcovými baštami chránila i blízký kostel Umučení svatého Jana Křtitele s původním hřbitovem a sousední poplužní dvůr, opevněná plocha přesahovala rozlohu malé vsi v těsném sousedství. Do dnešních dnů se dochovala většina hradební zdi a pět bašt.