• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Adršpašské skály

Pokud hledáte zajímavý a nezapomenutelný výlet, měli byste určitě navštívit Adršpašské skály. Jedná se o největší a nejkrásnější skalní město v České republice, které se nachází v severovýchodní části Broumovské vrchoviny, nedaleko od hranic s Polskem. Adršpašské skály jsou součástí národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály, která zahrnuje také Teplické skály a Broumovské stěny. Celková rozloha rezervace je 1803,4 hektarů a je domovem mnoha vzácných a chráněných druhů rostlin a živočichů.

Adršpašské skály jsou tvořeny pískovcem, který byl během milionů let modelován erozí, mrazem, větrem a vodou do nejrůznějších tvarů a útvarů. Mezi skalami se nachází úzké průchody, soutěsky, jeskyně, rokle, skalní brány, okna a věže. Některé skály mají zajímavá jména podle toho, co připomínají, například Homole cukru, Džbán, Milenci, Krakonošova lenoška nebo Orlí hnízdo. Nejvyšší skálou je Čáp s výškou 786 metrů nad mořem.

Pro návštěvníky Adršpašských skal je připraveno několik turistických tras různé délky a obtížnosti. Nejznámější a nejoblíbenější je hlavní okruh skalním městem, který začíná u Velkého jezera u Dolního Adršpachu. Okruh je dlouhý asi 3,5 kilometru a trvá zhruba 3 hodiny. Na cestě uvidíte mnoho pozoruhodných skalních útvarů, jako například Starostu a starostovu, Lva s lvicí, Indiány nebo Medvěda. Zastavíte se také u Velkého vodopádu, který je s výškou 16 metrů nejvyšším vodopádem v Českém středohoří.

Další atrakcí na okruhu je projížďka na lodičce po Malém jezírku mezi skalami. Jezdí zde každou hodinu od dubna do října a stojí 50 korun za osobu. Převozník vás pobaví svými historkami o jezerních příšerách, utopených turistech a šanci na přežití plavby. Z lodičky si také můžete prohlédnout některé skály z jiné perspektivy, jako například Král s královnou, Kostel nebo Starý zámek.

Pokud máte chuť na další dobrodružství, můžete se vydat na další okruhy po Adršpašských skalách. Například na okruh kolem Velkého jezera, kde uvidíte Králův stolec, Zrcadlo nebo Ptačí ostrov. Nebo na okruh po severní části skal, kde narazíte na Zámeckou vyhlídku, Skalní divadlo nebo Pekelnou bránu. Pro zdatnější turisty je tu také okruh po jižní části skal, kde se nachází nejvyšší skála Čáp, Skalní hrad nebo Převislá skála.

Adršpašské skály nabízejí také mnoho možností pro sportovní aktivity. Můžete si zde vyzkoušet horolezectví, cykloturistiku, běhání, jízdu na koni nebo nordic walking. Pro děti je tu také dětské hřiště, lanový park nebo bludiště. Pokud se chcete zrelaxovat a občerstvit, můžete navštívit některou z restaurací, kaváren nebo stánků v okolí skal.

Zajímavosti v okolí Adršpašských skal

Adršpašské skály jsou výborným výchozím bodem pro poznávání okolních zajímavostí v regionu. Můžete si prohlédnout například zámek Adršpach, který byl postaven v 18. století na místě starší tvrze a sloužil jako sídlo šlechtických rodů. Zámek je dnes přístupný veřejnosti a nabízí expozice o historii a přírodě Adršpašska. V zámeckém parku se také konají kulturní akce, jako například koncerty, divadelní představení nebo trhy.

Dalším tipem na výlet je zřícenina hradu Adršpach, která se tyčí nad skalami na skalním ostrohu. Hrad byl založen v 14. století Janem Lucemburským a sloužil jako pohraniční pevnost. Později byl opuštěn a pustl. Dnes je z něj zachován jen málo, ale stojí za to vystoupat na něj a obdivovat krásný výhled na skalní město.

Pokud máte rádi přírodu, můžete se také podívat do Teplických skal, které jsou druhou částí národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály. Teplické skály jsou méně navštěvované než Adršpašské, ale rozhodně ne méně krásné. Jsou tvořeny stejným pískovcem jako Adršpašské skály, ale mají jiný charakter. Jsou více uzavřené a tajemné, plné úzkých průrv a soutěsek. Mezi Teplickými skalami se nachází také několik zajímavých útvarů, jako například Starozákonní Mojžíš, Novozákonní Mojžíš, Panna Marie s Ježíškem nebo Skalní kaple.

Jak se do Adršpašských skal dostanete?

Nejjednodušší je cesta autem po silnici číslo 37 z Hradce Králové do Náchoda a dále po silnici číslo 303 do Trutnova a pak po silnici číslo 299 do Dolního Adršpachu. Zde najdete velké parkoviště u Velkého jezera za poplatek 100 korun za den. Pokud jedete vlakem nebo autobusem, musíte jet do Trutnova a odtud přestoupit na autobus do Dolního Adršpachu.

Adršpašské skály jsou otevřené celoročně od 8 do 18 hodin v létě a od 9 do 16 hodin v zimě. Vstupné je 120 korun pro dospělé, 80 korun pro děti, studenty a seniory a 300 korun pro rodinu. Můžete si také koupit permanentku za 250 korun, která platí na obě části rezervace Adršpašské a Teplické skály. Prohlídka Adršpašských skal je vhodná pro všechny věkové kategorie, ale doporučuje se mít pevnou obuv a dostatek pití.