• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Krausova vyhlídka

Pokud máte rádi přírodu, historii a krásné výhledy, můžete si naplánovat výlet na Krausovu vyhlídku. Jedná se o zajímavé místo na hřebeni Jestřebích hor, kde se můžete pokochat pohledem na Čechy i Polsko.

Krausova vyhlídka leží ve výšce 600 metrů nad mořem, na skalním útvaru, který je součástí hřebene Janského vrchu. Nachází se v těsné blízkosti státní hranice s Polskem, asi 10 kilometrů severovýchodně od Trutnova. Patří do oblasti Jestřebích hor, které jsou součástí Broumovské vrchoviny. Krausova vyhlídka je pojmenována podle Karla Krause, který byl majitelem zdejšího panství a nechal ji vybudovat v roce 1898. Na přírodním balvanu je umístěno zábradlí, které bylo v roce 2012 opraveno a doplněno o dřevěný altán pro odpočinek turistů. U vyhlídky je také informační tabule s mapou a popisem okolních zajímavostí.

Z Krausovy vyhlídky se naskýtá úchvatný panoramatický pohled na část Jestřebích hor a Trutnovsko. Můžete vidět například vrcholy Závora (718 m n. m.), Javoří (718 m n. m.), Černá hora (724 m n. m.) nebo Rýchory (790 m n. m.). Na jihu se rozprostírá Trutnovská kotlina s městem Trutnov a jeho dominantami, jako jsou kostel sv. Mikuláše, radnice nebo památník generála Gablenze. Na západě lze spatřit komíny elektrárny v Trutnově – Poříčí nebo vrchol Kozinec (611 m n. m.). Na severu se otevírá pohled na polskou stranu hranice s vesnicemi Okrzeszyn, Mieroszów nebo Walim.

Krausova vyhlídka je obklopena bukovým lesem, který je součástí přírodní rezervace Janský vrch – Chvalečský hřeben. Tato rezervace byla vyhlášena v roce 1996 a chrání vzácnou flóru a faunu Jestřebích hor. Mezi typické druhy rostlin patří například lilie zlatohlavá, kyčelnice devítilistá, plavuň pučivá nebo kapraď samec. Mezi živočichy se zde vyskytují například jelen evropský, srnec obecný, prase divoké nebo liška obecná. V lese se také nachází několik skalních útvarů, jako jsou Medvědí doupě, Pekelné doly nebo Čertovy kazatelny.

Co si lze prohlédnout v okolí Krausovy vyhlídky?

Kromě samotné vyhlídky si můžete prohlédnout i některé další zajímavosti v jejím okolí. Například:

  • Medvědí doupě – je to deset metrů dlouhá chodba vyhloubená ve skále pod Janským vrchem. Podle pověsti zde kdysi žil medvěd, který napadal okolní obyvatele. Jednou byl však zabit loveckou puškou a jeho doupě bylo objeveno. V současnosti je doupě volně přístupné a můžete si ho prohlédnout, ale pozor na netopýry, kteří zde hnízdí.
  • Pekelné doly – jsou to tři propasti v pískovcových skalách na hřebeni mezi Janským vrchem a Chvalečí. Mají hloubku 10 až 15 metrů a jsou spojeny podzemními chodbami. Podle pověsti zde kdysi byl vchod do pekla a z dolů vycházely plameny a kouř. Dnes jsou doly oblíbeným cílem horolezců, kteří zde cvičí své dovednosti.
  • Čertovy kazatelny – jsou to dvě skalní věže na hřebeni mezi Chvalečí a Bernarticemi. Mají výšku 12 a 15 metrů a jsou tvořeny pískovcem s četnými skalními okny. Podle pověsti zde kdysi kázal čert lidem, kteří se zde scházeli za úplňku. Dnes jsou kazatelny také vyhledávaným místem pro horolezce.

Jak se tam dostanete?

Na Krausovu vyhlídku se můžete dostat několika způsoby, podle toho, odkud vyjíždíte a jakým dopravním prostředkem cestujete.

  • Autem – pokud jedete autem, můžete zaparkovat v Petříkovicích nebo v Chvaleči, které jsou nejbližšími obcemi k vyhlídce. Z Petříkovic je to asi 2 kilometry po žluté turistické značce, která stoupá po asfaltové silnici a pak po lesní cestě. Z Chvaleče je to asi 3 kilometry po žluté turistické značce, která vede po lesní cestě a pak po hřebenové stezce.
  • Vlakem – pokud jedete vlakem, můžete vystoupit na železniční stanici Trutnov hlavní nádraží nebo na zastávce Petříkovice. Z Trutnova je to asi 10 kilometrů po cyklostezce číslo 4095, která vede podél řeky Úpy a pak po silnici do Petříkovic. Z Petříkovic je to pak stejně jako autem po žluté turistické značce. Z Petříkovic můžete také jet autobusem do Chvaleče a odtud pokračovat pěšky po žluté turistické značce.
  • Na kole – pokud jedete na kole, můžete využít cyklostezku číslo 4095, která vede z Trutnova do Petříkovic, nebo cyklostezku číslo 4096, která vede z Trutnova do Chvaleče. Odtud pak můžete pokračovat po žluté turistické značce nebo po lesních cestách.