• Vyhledat

 • Vybrat oblast

 • Vybrat typ výletu

Teplické skály

Teplické skály jsou jednou z nejkrásnějších a nejzajímavějších přírodních památek v České republice. Jsou součástí Národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály, která se rozkládá na ploše 17 km2 mezi hřebeny Krkonoš a Orlických hor. Teplické skály jsou známé svými monumentálními pískovcovými útvary, které vytvářejí skalní město s úzkými soutěskami, vysokými stěnami a bizarními tvary.

Teplické skály nabízejí návštěvníkům několik možností, jak si je prohlédnout. Nejpopulárnější je placený turistický okruh, který je značen modře a je dlouhý 6 km. Okruh začíná u parkoviště u hotelu Orlík, kde se nachází i vstupní pokladna, a vede po celém obvodu skalního města. Na cestě uvidíte některé z nejznámějších a nejkrásnějších skalních útvarů, jako jsou:

 • Chrámové stěny – impozantní skalní hradba, která tvoří dominantu Teplických skal. Je dlouhá 1,5 km a vysoká až 80 m. Na jejím vrcholu se nachází vyhlídka s nádherným výhledem na celé skalní město.
 • Anenské údolí – úzká a hluboká soutěska, kterou protéká potok Metuje. Je to jedno z nejdivočejších a nejtajemnějších míst v Teplických skalách. Soutěska je lemovaná strmými stěnami s různými skalními okny, jeskyněmi a průrvami.
 • Poseidon – podzemní labyrint, který se nachází pod Chrámovými stěnami. Je to spletitý systém chodeb, komor a propastí, které byly vyhloubeny erozí vody. Vstup do Poseidona je možný pouze s průvodcem a s helmou s čelovkou.
 • Krakonošova zahrada – malebné místo s loukami, květinami a stromy, které se rozkládá mezi Chrámovými stěnami a Skalním náměstím. Je to ideální místo pro odpočinek a piknik.
 • Skalní náměstí – prostorné místo uprostřed skalního města, kde se nachází několik zajímavých skalních útvarů, jako například Smetana u klavíru, Krakonošovo párátko nebo Martinská stěna.
 • Sibiř – další soutěska, kterou musíte projít při návratu z okruhu. Je to nejužší místo v Teplických skalách, kde se na několika místech musíte protáhnout opravdu těsnými průchody.
 • Smetana u klavíru – jeden z nejznámějších skalních útvarů v Teplických skalách, který připomíná postavu skladatele Bedřicha Smetany sedícího u klavíru. Skalní útvar je vysoký asi 15 metrů a je umístěn na Skalním náměstí.
 • Krakonošovo párátko – tenká a vysoká skalní jehla s výškou asi 25 metrů, která se tyčí nad Krakonošovou zahradou. Skalní jehla je oblíbeným cílem horolezců.
 • Střmen – zřícenina skalního hradu ze 13. století, který byl postaven na strategickém místě nad soutokem Metuje a Střmenky. Z hradu se dochovaly pouze zbytky zdí a brány. Z hradu je možné vystoupat po příkrých schodech na vyhlídkovou plošinu s krásným výhledem na okolí.

Kromě modrého okruhu můžete také navštívit další zajímavá místa v Teplických skalách, jako například:

 • Čáp – nejvyšší vrchol Teplických skal s nadmořskou výškou 786 metrů. Na vrcholu se nachází rozhledna s dalekými výhledy do okolní krajiny.
 • Skalní divadlo – přírodní amfiteátr s kapacitou až 5000 diváků, který byl vybudován v roce 1928. V divadle se konají různé kulturní akce, jako například Mezinárodní horolezecký filmový festival.
 • Naučná stezka Josefa Vavrouška – naučná stezka, která vás provede po celém okruhu Teplických skal a seznámí vás s historií, geologií, flórou a faunou této oblasti. Stezka je pojmenována po Josefu Vavrouškovi, který byl významným českým ekologem, politikem a spisovatelem.

Jak se dostat do Teplických skal?

Teplické skály se nachází v severovýchodních Čechách, asi 20 km od města Náchod. Nejbližší město je Teplice nad Metují, které leží přímo u vstupu do skal. Do Teplic nad Metují se můžete dostat různými způsoby:

 • Autem – z Prahy jezdí po dálnici D11 směr Hradec Králové a poté po silnici I/33 směr Náchod a Trutnov. Z Náchoda pokračujte po silnici II/303 směr Teplice nad Metují. Cesta z Prahy trvá asi 2 hodiny a 15 minut. U vstupu do skal je k dispozici placené parkoviště pro osobní auta, autobusy i karavany2.
 • Vlakem – z Prahy jezdí vlaky směr Hradec Králové a poté přestupujte na vlaky směr Trutnov. V Trutnově přestupujte na vlaky směr Teplice nad Metují. Cesta z Prahy trvá asi 3 hodiny a 30 minut. Z vlakového nádraží v Teplicích nad Metují je to pěšky k vstupu do skal asi 15 minut.
 • Autobusem – z Prahy jezdí autobusy směr Hradec Králové a poté přestupujte na autobusy směr Náchod. Z Náchoda pokračujte autobusem směr Teplice nad Metují. Cesta z Prahy trvá asi 3 hodiny. Z autobusového nádraží v Teplicích nad Metují je to pěšky k vstupu do skal asi 10 minut.