• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Drábské světničky

Drábské světničky jsou zřícenina skalního hradu asi 4 km severovýchodně od Mnichova Hradiště. Drábské světničky byly vybudovány na izolovaných pískovcových blocích o výšce kolem 15 metrů. Dochovaly se zde dvě desítky tesaných místností různých funkcí, zbytky pěti chodeb a tesané kapsy ve kterých byly zasazeny dřevěné stavby. Dominantou byla mohutná věž chránící vstup po padacím mostě. Nejvýznamnějším objektem je světnice s tesaným oltářem. Přístup ke hradu vede od východu z údolí nazývaného Pod Hrady úžinou mezi skalami zvanou Ženská vrata. Z vyhlídkových plošin je daleký výhled do údolí Jizery od Mnichova Hradiště přes Bezděz až po Ještěd.

Po bitvě u Lipan byly světničky opuštěny a zchátraly. Pro svou obrannou funkci však byly nadále vyhledávaným útočištěm za třicetileté či 2. světové války.

Nejkratší cesta do Drábských světniček vede po modré značce od parkoviště v místní části obce Dneboh Kavčiny, měří jen asi 0,5 kilometru. Nejbližší vlaková zastávka je v obci Březina, po žlutě turistické cestě vzdálená od skalního hradu 2,5 kilometru.

Odkazy:
Drábské světničky na Wikipedii