• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Hospital Kuks

Hospital Kuks je bývalý zaopatřovací ústav pro vojenské veterány v Kuksu v okrese Trutnov. Jde o významnou barokní památku, na jejímž vzhledu se podíleli umělci světového formátu: především architekt Giovanni Batista Alliprandi a sochař Matyáš Bernard Braun. Hospital Kuks byl provozovaný v letech 1744–1938 řádem milosrdných bratří. Tyčí se nad údolím Labe a vesničkou Kuks. Již z dálky je nepřehlédnutelnou dominantou kraje, která vypadá jako zámek.

Hospital s kostelem Nejsvětější Trojice vznikal postupně v letech 1707–1748. Před založením hospitalu vznikly nejprve lázně, zámek a hostinská zařízení na protějším břehu Labe. Tam vyvěral pramen, jemuž byly přisuzovány léčivé účinky. Hospital pak vznikl z podnětu hraběte Františka Antonína Šporka naproti jeho letní rezidenci s lázněmi. Po smrti hraběte Šporka roku 1738 a zvláště po povodni 1740 lázně postupně zanikají a z někdejší velké slávy lázní Kuks zůstává na pravém břehu Labe jen hospitál a někdejší lázně se časem proměňují na obec.

Areál hospitálu Kuks je proslulý monumentálním kostelem Nejsvětější Trojice, cyklem nástěnných maleb Tance smrti, alegoriemi Ctností a Neřestí a jednou z nejstarších lékáren – U Granátového jablka.

V areálu se nachází expozice Českého farmaceutického muzea zvaná Kouzlo apatyky. Ve čtyřech sálech představuje vývoj lékáren od baroka do 20. století a další oblasti farmacie jako výzkum, školství nebo vojenskou farmacii.

Stránky Zkus Kuks