• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Housův mlýn

Housův Mlýn byl vystavěn na základech mlýna pocházejícího ze 13. století, těsně pod starobylými hradbami města Tábora. Mlýn má čtyři patra, ve kterých se nachází lidová krčma, panská krčma, hlavní sál, zbrojnice, keltský salón, muzeum tortury – mučírna, šermírna, podkrovní sál, kostymérna, půjčovna a sklady kostýmů rekvizit a dekorací. V dávné minulosti se v těchto místech konaly bohoslužby husitských radikálů – Adamitů. Údajně zde byli pohřbeni švédští dobyvatelé, kteří zahynuli při obléhání města v roce 1645. Pověst praví, že právě zde ústil tajný východ z táborského podzemí.

V 19. století vyrostl v tomto malebném přírodním zákoutí první umělecký parní mlýn spojený s lázněmi. Mystičnost Housova Mlýna potvrzuje i pověst, která praví, že právě zde se nacházel tajný východ z táborského podzemí. Areál na Housově Mlýně se nachází pět minut pěšky od centra Tábora.

Parkoviště se nachází přímo u mlýna. Objekt je přístupný i pro handicapované. Program je koncipován tak, aby se bavila malá práčata už od tří let a rodiče si odpočinuli nebo se mohli bavit s nimi.

Odkazy:
Stránky Housova mlýna