Jelení výběh na Kvildě

Návštěvnické centrum Kvilda nabízí svým návštěvníkům naučnou stezku věnovanou jelenovitým obyvatelům Šumavy.

Jelení výběh na Kvildě

Návštěvnické centrum Kvilda nabízí svým návštěvníkům naučnou stezku věnovanou jelenovitým obyvatelům Šumavy. Výběhem s jeleny o rozloze zhruba 9 ha prochází naučný okruh, kde jsou vyvýšené pozorovací přístřešky. Mimo výběh pak pokračuje naučný okruh, který seznamuje se stopami jelenovitých, prasete divokého a některými místními stromy a rostlinami.

Návštěvnické centrum Kvilda je otevřeno celoročně s výjimkou dubna. Umožňuje poznat život jelenů, vidět je na vlastní oči v jejich přirozeném prostředí. Na stezce jsou tři vyhlídkové věže, díky kterým mohou návštěvníci sledovat jeleny a laně s nejlepším výhledem. Výběh se nachází asi 400 metrů od Návštěvnického centra Kvilda. Na okruhu jsou lavičky pro odpočinek.

V zimě je možné pozorovat jeleny také v přezimovací obůrce. Sezóna pro jejich pozorovatele začíná, jakmile napadne dostatek sněhu a jeleni přicházejí za lepším do obůrky (obvykle až po Vánocích). Z vyhřívaného srubu může až 30 návštěvníků naráz nerušeně pozorovat jeleny při krmení. Pozorování končí obvykle v dubnu, kdy s první jarní trávou jeleni obůrku opouštějí.

Stejně jako na Srní, kde je návštěvnické centrum věnované vlkovi, je součástí centra u Kvildy moderně koncipovaná budova, která je energeticky pasivní a využívá všechny moderní technologie příznivé k životnímu prostředí pro energetické zisky.

Součástí návštěvnického centra je řada moderních technologií, například přenos obrazu z výběhů, kdy návštěvník může sám ovládat kamery ve výběhu zvířat a obraz je přenesen na velkoplošnou obrazovku v hlavní expoziční místnosti. Hned vedle této budovy je také dětské hřiště s netradičními herními prvky.

Od roku 2016 je součástí centra i výběh rysa, ve kterém bydlí zachráněný rys David. Výběh s dřevěnou vyhlídkovou plošinou je součástí naučného okruhu.

Jak se dostat k návštěvnickému centru na Kvildě

K návštěvnickému centru Kvilda se můžete dostat po cyklostezce směrem Horská Kvilda nebo automobilem – je zde parkoviště cca pro 50 vozidel.

Celý okruh je bezbariérový, přístupný pro návštěvníky s pohybovým omezením. Vstup je zdarma, hradí se pouze parkovné na parkovišti.

Doporučujeme Vám i další Šumavské výlety, jako například výlet k řece Vydra, výlet do pralesa Boubín, výlet na vlčí výběh v Srní, výlet na Vchynicko-Tetovský kanál nebo výlet k Jezerní Slati.

Webové stránky návštěvnického centra na Kvildě