• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Jelení výběh na Kvildě

Jelení výběh na Kvildě

Návštěvnické centrum Kvilda nabízí svým návštěvníkům naučnou stezku věnovanou jelenovitým obyvatelům Šumavy. Výběhem s jeleny o rozloze zhruba 9 ha prochází naučný okruh, kde jsou vyvýšené pozorovací přístřešky. Mimo výběh pak pokračuje naučný okruh, který seznamuje se stopami jelenovitých, prasete divokého a některými místními stromy a rostlinami.

Návštěvnické centrum Kvilda je otevřeno celoročně s výjimkou dubna. Umožňuje poznat život jelenů, vidět je na vlastní oči v jejich přirozeném prostředí. Na stezce jsou tři vyhlídkové věže, díky kterým mohou návštěvníci sledovat jeleny a laně s nejlepším výhledem. Výběh se nachází asi 400 metrů od Návštěvnického centra Kvilda. Na okruhu jsou lavičky pro odpočinek.

V zimě je možné pozorovat jeleny také v přezimovací obůrce. Sezóna pro jejich pozorovatele začíná, jakmile napadne dostatek sněhu a jeleni přicházejí za lepším do obůrky (obvykle až po Vánocích). Z vyhřívaného srubu může až 30 návštěvníků naráz nerušeně pozorovat jeleny při krmení. Pozorování končí obvykle v dubnu, kdy s první jarní trávou jeleni obůrku opouštějí.

Stejně jako na Srní, kde je návštěvnické centrum věnované vlkovi, je součástí centra u Kvildy moderně koncipovaná budova, která je energeticky pasivní a využívá všechny moderní technologie příznivé k životnímu prostředí pro energetické zisky.

Součástí návštěvnického centra je řada moderních technologií, například přenos obrazu z výběhů, kdy návštěvník může sám ovládat kamery ve výběhu zvířat a obraz je přenesen na velkoplošnou obrazovku v hlavní expoziční místnosti. Hned vedle této budovy je také dětské hřiště s netradičními herními prvky.

Od roku 2016 je součástí centra i výběh rysa, ve kterém bydlí zachráněný rys David. Výběh s dřevěnou vyhlídkovou plošinou je součástí naučného okruhu.

Jak se dostat k návštěvnickému centru na Kvildě

K návštěvnickému centru Kvilda se můžete dostat po cyklostezce směrem Horská Kvilda nebo automobilem – je zde parkoviště cca pro 50 vozidel.

Celý okruh je bezbariérový, přístupný pro návštěvníky s pohybovým omezením. Vstup je zdarma, hradí se pouze parkovné na parkovišti.

Doporučujeme Vám i další Šumavské výlety, jako například výlet k řece Vydra, výlet do pralesa Boubín, výlet na vlčí výběh v Srní, výlet na Vchynicko-Tetovský kanál nebo výlet k Jezerní Slati.

Webové stránky návštěvnického centra na Kvildě