• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Vlčí výběh v Srní

Vlci v Srní

V Srní otevřel v roce 2015 Národní park Šumava speciální Vlčí výběh, kde mohou návštěvníci pozorovat vlčí smečku z dřevěné lávky. Vstup k vlkům je zdarma. Výběh je přístupný celoročně.

Vlčí výběh v Srní je mezi všemi výběhy s vlky v Česku výjimečným prostředím, které tvoří starý smrkový les s jedlemi a skalnatým terénem. Ten připomíná přirozené životní prostředí vlků. Díky přirozenému prostředí se ve výběhu vlci chovají podobně jako v divoké přírodě. Jediné, čím se liší, je jeho oplocení a také fakt, že si vlci neshánějí potravu.

Časté jsou potyčky, především mezi členy smečky s podobným postavením. Ty přibývají vždy s dospíváním mláďat, která se snaží v hierarchii postoupit na vyšší úroveň. V přírodě by totiž dospívající vlci smečku většinou opustili a hledali by si vlastní teritoria. Ve výběhu se však musí neustále obnovovat hierarchie.

Stezka k vlkům vede lesními pěšinami do kopce, na jehož vrcholu je téměř 300 metrů dlouhé dřevěné přemostění, které vede napříč a nad oplocenou oborou s vlky. Máte tak krásný výhled a šanci spatřit mrštná stvoření i tam, kam by ze země šlo jen těžko dohlédnout. A díky dostatečné výšce jste v bezpečí.

Ve výběhu jsou nainstalovány kamery, které sledují život vlků online. Na nejzajímavější momenty se pak můžete podívat v návštěvnickém centru, kde je vlkům věnována celá expozice. Kromě pozorování smečky se dozvíte řadu zajímavostí ze života psovitých šelem a poslechnout si můžete i plejádu zvukových projevů vlků. 

Mimo výběh vede naučný okruh, který návštěvníky seznámí se stopami šelem vyskytujících se na Šumavě a některými místními stromy a rostlinami. Na lávce ve výběhu jsou informace o komunikaci mezi vlky.

Do areálu návštěvnického centra (budova, výběhy, stezka) nelze vstupovat se psy. Na místě je k dispozici parkovací prostor pro 50 osobních automobilů a 3 autobusy.

Doporučujeme Vám i další Šumavské výlety, jako například výlet k řece Vydra, výlet do pralesa Boubín, výlet na jelení výběh na Kvildě, výlet na Vchynicko-Tetovský kanál nebo výlet k Jezerní Slati.

Stránky návštěvnického centra v Srní