• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Jeskyně víl

Jeskyně víl je jedním z nejzajímavějších a nejkrásnějších míst v národním parku České Švýcarsko. Jedná se o pískovcový skalní převis s podzemními prostory, kde každoročně v zimě vzniká unikátní ledová výzdoba. Ze stropu a ze dna jeskyně vyrůstají ledové rampouchy různých velikostí, objevují se i tzv. ledové záclony a mnohé další útvary, které připomínají pohádkovou krajinu. Jeskyně víl je pro návštěvníky celoročně volně přístupná a v zimě nabízí atraktivní podívanou.

Jeskyně víl se nachází ve stráni na pravém břehu řeky Křinice v Kyjovském údolí, přibližně 2 km od Kyjova a 6,5 km od Krásné Lípy. Kyjov je malá vesnice ležící na hranici národního parku České Švýcarsko a chráněné krajinné oblasti Lužické hory. Krásná Lípa je město s bohatou historií a kulturním životem, které je považováno za bránu do Českého Švýcarska.

Pokud chcete navštívit Jeskyni víl, máte několik možností, jak se tam dostat. Nejbližší vlaková a autobusová zastávka je v Krásné Lípě, odkud je to k jeskyni ještě asi 6 km pěšky nebo na kole. Můžete si také vzít turistický cyklovlak Brtnický expres, který jezdí o víkendech z Děčína přes Krásnou Lípu do Mikulášovic a bere kola do naplnění kapacity. Zastavuje také v Kyjově, odkud je to k jeskyni už jen 2 km po červené turistické značce. Pokud máte auto, můžete zaparkovat v Kyjově nebo v Krásné Lípě a odtud se vydat po stejné trase.

Cesta k Jeskyni víl vede nádherným Kyjovským údolím, které je jedním z nejcennějších přírodních útvarů v Českém Švýcarsku. Údolí je tvořeno hlubokým kaňonem řeky Křinice, která protéká mezi strmými skalními stěnami a tvarem pestrými pískovcovými skalami. V údolí se nachází i několik historických památek, jako jsou například Kyjovský hrad, který byl postaven ve 14. století jako strážní pevnost nad řekou, nebo Turistický most, který byl vybudován v roce 1890 jako součást železniční trati z Děčína do Mikulášovic. Údolím také prochází naučná stezka Kyjovské údolí, která informuje o geologii, flóře a fauně tohoto jedinečného místa.

Po cca 2 km chůze po červené turistické značce narazíte na odbočku, která vás navede přes mostek přes řeku Křinici na její pravý břeh. Po 200 m stoupání se dostanete až k Jeskyni víl, která je označena informační tabulí. Jeskyně je tvořena skalním převisem, pod kterým se nachází vstup do podzemních prostor. Jeskyně má délku asi 30 m, šířku 10 m a výšku 5 m. Vstup do jeskyně je možný pouze po schodech, které jsou vytesány do skály. V jeskyni je tma, proto je vhodné mít s sebou čelovku nebo svítilnu. V zimě je také nutné mít teplé oblečení a pevnou obuv, protože v jeskyni je velmi nízká teplota a kluzký povrch.

V zimním období se v Jeskyni víl děje zázrak. Díky specifickým klimatickým podmínkám se zde tvoří nádherná ledová výzdoba, která každoročně mění svůj tvar a barvu. Ze stropu a ze dna jeskyně vyrůstají ledové rampouchy různých velikostí, objevují se i tzv. ledové záclony, které visí jako závěsy z pískovcových stěn, nebo ledová brčka, která vypadají jako dlouhé trubice z ledu. Některé útvary připomínají i postavy z pohádek, jako jsou trpaslíci, víly nebo draci. Ledová výzdoba je nejkrásnější v prosinci a lednu, kdy je největší mráz. V únoru a březnu už začíná tát a mizet.

Jeskyně víl je opravdu fascinujícím místem, které stojí za to vidět na vlastní oči. Pokud se rozhodnete ji navštívit, nezapomeňte si vzít s sebou foťák nebo kameru, abyste si zachytili tu neskutečnou krásu. A pokud budete mít štěstí, možná potkáte i nějakou tu vílu…

Pokud budete chtít prodloužit svůj výlet po Kyjovském údolí, můžete pokračovat po červené turistické značce až k Turistickému mostu, odkud se můžete vrátit zpět do Kyjova po modré turistické značce. Tato okružní trasa má délku asi 10 km a nabídne vám další krásné výhledy na řeku Křinici a skalní útvary.

Pokud budete chtít navštívit i něco jiného než přírodu, můžete se vydat do Krásné Lípy, která je známá jako perla Českého Švýcarska. V tomto malebném městě si můžete prohlédnout historické památky, jako jsou kostel sv. Maří Magdalény, radnice nebo zámek, nebo navštívit některé z kulturních institucí, jako jsou Dům Českého Švýcarska, Muzeum Českého Švýcarska nebo Galerie Kras. Krásná Lípa také nabízí bohatý gastronomický a ubytovací servis, kde si můžete dopřát chutné jídlo a pohodlný odpočinek.