• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Karlova výšina

Pokud hledáte zajímavé a nenáročné místo pro výlet do přírody, můžete zkusit navštívit Karlovu výšinu. Jedná se o vyhlídkové místo na vrchu Široký vrch, které nabízí krásný pohled na krajinu Českosaského Švýcarska. Karlova výšina je vhodná pro rodiny s dětmi, cyklisty i pěší turisty, kteří si chtějí užít klid a čerstvý vzduch.

Karlova výšina se nachází asi 1,5 km severozápadně od obce Rybniště, která leží na severu České republiky, nedaleko hranic s Německem. Rybniště je součástí Národního parku České Švýcarsko, který je známý svou rozmanitou a malebnou přírodou. Karlova výšina patří k nejvyšším bodům parku, má nadmořskou výšku 586 metrů.

Z vyhlídky Karlova výšina se otevírá nádherný výhled na západní směr, kde můžete obdivovat zvlněnou a lesnatou krajinu Českosaského Švýcarska. Pokud máte štěstí na počasí, můžete dohlédnout až na Lužické hory, Ještěd nebo Saské Švýcarsko. Na vyhlídce je umístěna panoramatická mapa, která vám pomůže rozpoznat jednotlivé vrcholy a údolí. Na vyhlídce je také lavička, kde si můžete odpočinout a vychutnat si krásu přírody.

Karlova výšina je součástí vrchu Široký vrch, který je tvořen znělcem, což je druh horniny vulkanického původu. Znělec je charakteristický svou tmavou barvou a hrubou strukturou. Na vrchu Široký vrch se nachází několik zajímavých skalních útvarů, jako například Kočičí skála, která má podobu ležící kočky. Na západním svahu kopce se tyčí skalní ostroh, na kterém byla upravena vyhlídka Pod Karlovou výšinou již v roce 1885. Vyhlídka byla obnovena v roce 1997 a pojmenována podle Karla IV., který pravděpodobně navštívil toto místo během svých cest po Lužici.

Zajímavosti v okolí Karlovy výšiny

Kromě vyhlídky Karlova výšina si můžete prohlédnout i další zajímavá místa na vrchu Široký vrch nebo v jeho okolí. Pokud budete pokračovat po červené turistické značce směrem na severozápad, dojdete k rozcestníku U studánky, kde se můžete napít pramenité vody nebo si posedět u ohniště. Odtud se můžete vydat buď na vrchol Širokého vrchu, kde je další vyhlídka s lavičkou, nebo na vrchol Vysokého vrchu, kde je rozhledna s rozhlasovým vysílačem. Pokud se vydáte po červené značce směrem na jihovýchod, dojdete k rozcestníku U Kočičí skály, kde se můžete podívat na zmíněnou skalní skálu nebo si zahrát na dětském hřišti. Odtud se můžete vydat buď na vrchol Vlčího vrchu, kde je další vyhlídka s lavičkou, nebo do obce Rybniště, kde si můžete prohlédnout kostel sv. Petra a Pavla nebo navštívit muzeum Českosaského Švýcarska.

Jak se tam dostanete?

Na Karlovu výšinu se můžete dostat různými způsoby. Pokud jedete autem, můžete zaparkovat v obci Rybniště a odtud jít pěšky po červené turistické značce, která vás dovede na vyhlídku za asi 45 minut. Pokud jedete vlakem, můžete vystoupit na stanici Rybniště a odtud jít stejnou cestou jako autem. Pokud jedete autobusem, můžete vystoupit na zastávce Rybniště, obchod a odtud jít po žluté turistické značce, která se později napojí na červenou a také vás dovede na vyhlídku za asi 45 minut. Pokud jedete na kole, můžete jet po cyklostezce číslo 3010, která prochází obcí Rybniště a pokračuje po červené turistické značce až na Karlovu výšinu.