• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Brtnický hrádek

Brtnický hrádek je zaniklý skalní hrad, který stával v Hlubokém dole 2,7 km jihozápadně od vesnice Brtníky v okrese Děčín. Hrad stával na pískovcové ostrožně v nadmořské výšce asi 375 m n. m. Hrad je také přezdíván jako Loupežnický zámek, protože se o něm traduje, že sloužil jako úkryt loupežníkům. O hradu nemáme žádné písemné zmínky, ale archeologický výzkum ukázal, že byl osídlen na přelomu 13. a 14. století a pravděpodobně nebyl dokončen. Jeho funkce není známá, ale nejspíš se jednalo o vojenský opěrný bod Berků z Dubé, kteří v té době vlastnili většinu majetků na Honštejnsku a Šluknovsku.

Pokud máte rádi historii a romantiku, můžete si udělat výlet na Brtnický hrádek a prohlédnout si jeho zbytky. Z původního hrádku toho mnoho nezbylo, ale i tak je to zajímavé místo s krásným výhledem do okolí. Na místě jádra hradu uvidíte do skály vytesané sklepení bývalé věže a množství vytesaných prohlubní a otvorů, které tvořily součást původního, z velké části dřevěného objektu. K hrádku vás přivádí cesta přes čtyři příkopy, z nichž poslední je uměle rozšířený a dosahuje hloubky až osmi metrů. Počítejte proto s mírně náročnou vycházkou.

Brtnický hrádek je celoročně volně přístupný, avšak výlet sem realizujte s ohledem na počasí. Kde zaparkovat? V Brtníkách můžete zaparkovat u jednoty se smíšeným zbožím nebo na volných prostranstvích v obci. Z Brtníků vás k hrádku přivede zelená 3,3 km dlouhá trasa. Pokud chcete prodloužit svůj výlet, můžete pokračovat po zelené trase do Doubice nebo se vrátit do Brtníků a podniknout další okruh.

V okolí Brtnického hrádku je spousta zajímavých míst, které stojí za návštěvu. Například:

  • Brtnické ledopády: Jedná se o tři malé vodopády na potoku Brtnice, které jsou obklopeny bukovým lesem. Vodopády jsou nejhezčí na jaře nebo po dešti, kdy mají dostatek vody. K ledopádům se dostanete po modré turistické značce od Brtnického hrádku nebo po žluté značce od Doubice.
  • Jeskyně víl: Jedná se o malou jeskyni ve skalní stěně nad potokem Křinice, kterou zdobí různé pohádkové postavy vytesané do pískovce. Jeskyni si nechal vybudovat majitel nedalekého mlýna jako útočiště pro svou rodinu v době válek. Jeskyně je volně přístupná a nachází se na modré turistické značce mezi Doubicí a Krásnou Lípou.
  • Kyjovské údolí: Jedná se o romantické údolí, kterým protéká řeka Křinice a které je lemováno skalními útvary, jeskyněmi a zříceninami. V údolí se nachází také Kyjovský hrádek, který byl postaven v 14. století jako strážní hrad na cestě z Čech do Lužice. Hrádek je volně přístupný a nabízí pěkný výhled do okolí. Kyjovské údolí je součástí Národního parku České Švýcarsko a je oblíbeným cílem turistů i cyklistů. K údolí se dostanete po modré turistické značce z Doubice nebo po červené z Krásné Lípy.