• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Ještěd

Hora Ještěd vysoká 1012 metrů, se nachází jihozápadně od Liberce. Vydejte se na vrchol lanovkou nebo si vyberte jednu z několika zajímavých turistických tras. V současnosti na vrcholu naleznete hotel s restaurací, televizní vysílač a také přírodní park. Ještěd Vám také nabídne úchvatné výhledy do okolí. Za pěkného počasí dohlédnete na nedaleké Jizerské hory, Liberec, ale také až do Krkonoše a na naši nejvyšší horu Sněžku.

Hotel a televizní vysílač na Ještědu je stavba ve tvaru rotačního hyperboloidu, postavená v letech 1966 až 1973. Je vysoká téměř 100 metrů s kruhovým půdorysem o průměru 33 metrů. Stavba, která se objevuje ve znaku města i kraje, je orientačním bodem a dominantou kraje. Objekt je od roku 2006 národní kulturní památkou a od roku 2007 je uveden na Indikativním seznamu kulturních statků České republiky, z něhož jsou vybírány stavby navrhované k zařazení do Seznamu světového dědictví UNESCO.

Nejlepší výhled do okolí je z kruhového krytého ochozu budovy Ještědu. Ten je ještě o 2 metry výše, než je samotný vrchol hory Ještěd. Informační tabule umístěné na západní straně ochozu vám umožní nahlédnout jak do historie tak současnosti stavby.

U vyhlídky na město Liberec se tyčí dřevěný kříž. Jde v pořadí o devátý kříž na vrcholu Ještědu, usazen byl roku 1990. Dřevěné kříže byly mnohokrát obnovovány, vždy je zničily bouře, ale lidé z Hanychova vždy postavili nový. Ten současný, který byl vztyčen skupinou nadšenců krátce po roce 1989, je vytesán z tvrdého akátového dřeva a napuštěn pravou býčí krví.

Na vrcholu Ještědu se kromě dřevěného kříže nacházelo více památek, z nichž se jen jedna zachovala do dnešních dnů. Jde o mohutný obelisk postavený na skalce poblíž horského hotelu. Roku 1820 zakoupil jižní svahy Ještědu a celé českodubské panství kníže Rohan. Právě ten nechal na vrcholu hory umístit špičatý sloup se znakem svého rodu.

V červenci 2010 přistál na Ještědu Malý Marťan, bronzová, 170 cm vysoká socha výtvarníka Jaroslava Róny. Podle autora jde o dítě z jiné planety, „malý Marťánek, který pláče, že se ztratil“.

Dolní stanice lanovky se nachází v Liberci – Horním Hanychově nedaleko konečné stanice MHD a její horní stanice je přímo na vrcholu hory u televizního vysílače s hotelem. Pozorný návštěvník si hned za výstupem z lanovky všimne malé jablůňky ve svahu. Je pozoruhodné, že se ovocný strom uchytil a roste v tak nehostinném prostředí, jakým vrchol Ještědu bezesporu je.

Odkazy:
Stránky rozhledny Ještěd
Stránky lanovky na Ještěd
Stránky hotelu Ještěd
Ještěd na Wikipedii