• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Lemberk

Zámek Lemberk se nachází 3 km severovýchodně od městečka Jablonné v Podještědí. Zámek je atraktivním místem filmařů, natáčely se tu známe pohádky „Čert ví proč“, „Tajemství staré bambitky“ a další.

Lemberk je zajímavý mimo jiné tím, že zde pobývala svatořečená Zdislava z Lemberka. Zdislava se narodila patrně v roce 1220 v rodině Přibyslava z Křižanova. Za svého života proslula svou dobročinností, milosrdenstvím a schopností uzdravovat. Stala se léčitelkou nemocných, ochránkyní chudých a opuštěných. Společně s manželem založila v Jablonném městský špitál, dominikánský klášter a kostel, kam byla po předčasném úmrtí v roce 1252 pohřbena. Přestože byla již krátce po své smrti označována za svatou, oficiálního potvrzení se dočkala teprve v roce 1995, kdy byla papežem Janem Pavlem II. svatořečena. Uctívána je především jako patronka rodin a ochránkyně nemocných.

Zámek je na dohled, necelý 1 km od obce Lvová s železniční zastávkou. Je situován na kopečku a vede k němu zeleně značená turistická cesta z Jablonného do Lvové. Záchytné parkoviště se nalézá pod kopečkem s Lemberkem v někdejším hospodářském dvoře. Parkoviště se nachází cca 500 m pod zámkem, k Lemberku vede asfaltová silnice, takže až na nádvoří se lze pohodlně dostat třeba i s kočárkem.

Kratší procházkou v okolí zámku, lze navštívit tzv. Zdislavinu studánku. Ke studánce dojdeme, když se z parkoviště vydáme vpravo podél rybníků a potoka. Dle pověsti studánku vyhloubila sama Zdislava z Lemberka a zázračnou vodou léčila nemocné, zejména s očními problémy. Rozbor vody prokazuje, že přírodní pramen skutečně nějaké léčivé schopnosti má a poradí si různými vyrážkami. Empírová stavba u Zdislaviny studánky pochází z přelomu 18. a 19. století.

Na kopci, v sousedství Lemberka, se nachází Bredovský letohrádek, chráněná lipová alej (na zelené značce) směrem k Markvartu a Markvarticím. Trať i silnici od kopce zčásti oddělují Dvorní a Pivovarský rybník. Areál zámku i obce se nachází na okraji (avšak mimo) CHKO Lužické hory.

Odkazy:
Lemberk na Wikipedii
Stránky zámku Lemberk