• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Klášter Borovany

Klášter Borovany

Klášter Borovany je bývalý augustiánský klášter upravený na zámek v Borovanech na Českobudějovicku. Stojí v centru města na Žižkově náměstí.

Klášter byl založen roku 1455 Petrem z Lindy, když mu umřel jeho jediný syn, což vedlo k rozhodnutí založit nový klášter. V březnu roku 1461 přišel do Borovan probošt Zikmund s šesti bratry augustiniány a založili první tamní kanonii. Přišli z Třeboně, kde řád působil pod patronátem Rožmberků skoro sto let.

Za působení Rožmberků byl pak klášter zrušen. Znovu byl obnoven až v roce 1663 péčí císaře Ferdinanda III. V polovině 18. století byla přistavěna Škapulířová kaple a reprezentační prelatura. V roce 1787 byl celý majetek koupen Janem ze Schwarzenbergu, který klášter přeměnil na zámek. Od roku 1939 patří zámek městu Borovany, kdy ho Schwarzenbergové prodali.

Zrekonstruovaný zámek byl v roce 2010 opět otevřen. V areálu zámku se nyní nachází kavárna a od roku 2013 borůvková zahrada, kde je vysazeno osm druhů kanadských borůvek. Dále také bylinková zahrada, knihovna Augustina Dubenského nebo kinosál. Od rekonstrukce probíhá v zámku každý měsíc řada kulturních akcí, například výstavy, koncerty a každoroční borůvkové trhy.

V interiéru kláštera je možné navštívit netradiční „prohlídku šesti smysly se zážitky“, kdy je historie místního kláštera zprostředkována formou zážitku tak, aby ji návštěvníci pojali všemi smysly. O historii uslyší skrze vyprávění průvodce a budou si ji moci prohlédnout, ale dokonce si na ni sáhnou, přivoní si k ní, uslyší hlas Petra z Lindy a ozvěnu historických událostí, které se staly pro klášter klíčovými, setkají se s posledním prelátem a nakonec se dostane i na chuťové pohárky.

Prostory kláštera ožívají zejména v létě. Po celé léto si návštěvníci mohou užívat takzvanou Borovanskou kulturní mozaiku, kdy se v prostorách areálu kláštera střídají koncerty různých hudebních žánrů, divadélka pro děti i dospělé. Gurmáni si přijdou na své vždy druhý červencový víkend při tradičních slavnostech města, takzvaném Borůvkobraní, který každý rok navštíví tisíce lidí

Pověst o Borovanském zvonu

Během třicetileté války proběhly 3. dubna 1619 boje i v Borovanech. Traduje se, že vojáci zpustošili kostel a odvezli odtud tři největší zvony, které prodali v Českých Budějovicích. Jeden ze zvonů zlodějům spadl z vozu a potopil se hluboko v bahně, kdy za sebou zanechal bezednou studánku. Říkalo se jí Haltýř a skutečně existovala.