• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Krakovec

Krakovec je zřícenina gotického hradu přestavěného na renesanční zámek. Hrad je jedním z mála příkladů přechodového typu mezi hradem a zámkem. Důraz na komfort dokládá výrazné potlačení obranné složky na minimum. Hrad stál v dobře přístupné poloze, chránila ho jen slabá parkánová hradba, paláce měly velká okna přímo v přízemí a obranná věž byla snížena na úroveň bašty. Suterén paláců byl navíc přístupný přímo z prvního nádvoří aniž by případný útočník musel projít druhou bránou. Hrad Krakovec byl pravděpodobně založen roku 1381, za rok jeho dokončení se nejčastěji uvádí rok 1383, kdy byla vysvěcena kaple.

Hrad byl za třicetileté války pobořen a dlouhá léta zůstal pustý. Počátkem 18. století byl hrad opraven a zařízen k obývání, podle barvy omítky a červených střech byl nazýván Červeným zámkem. V roce 1783 však hrad za bouřky vyhořel, opraven už nebyl a stal se zříceninou.

Před hradem na jeho jižní straně stojí socha Mistra Jana Husa. Když byl Jan Hus byl v roce 1413 nucen opustit Prahu, po krátkém pobytu na Kozím hrádku přijal pozvání na Krakovec od Jindřicha Lefla z Lažan. Kázal v hradní kapli a vycházel i do kraje. Z Krakovce se roku 1414 vydal Mistr Jan Hus do Kostnice, ze které se již do vlasti nevrátil.

Krakovec je oblíbeným místem filmařů. Nejvíce se proslavil jako hrad Brtník v dětském filmovém muzikálu „Ať žijí duchové“. Na Krakovci rovněž zhatil princ Velen za pomocí Slunečníka, Větrníka a Měsíčníka nekalé úmysly zlého „Mrakomora“ v pohádce „Princ a Večernice“.

Odkazy:
Stránky hradu Krakovec
Krakovec na Wikipedii