• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Křivoklát

Křivoklát je jeden z nejstarších a nejvýznamnějších středověkých hradů českých knížat a králů. Byl postaven ve 12.století na skalnatém ostrohu nad Rakovnickým potokem. Křivoklát sloužil nejprve jako lovecký hrad uprostřed hustých hvozdů.

Křivoklát byl několikrát těžce poškozen požárem. Blanka z Valois, první manželka pozdějšího císaře Karla IV., porodila na Křivoklátě v roce 1335 dceru Markétu. Po nástupu Habsburků na český trůn sloužil hrad jako obávané státní vězení i když jako vězení sloužil již dříve a v raném dětství na něm byl vězněn i Karel IV či alchymista magistr Edward Kelly, kterému se sice podařilo uprchnout, avšak za cenu zlomené nohy, která mu později musela být amputována.

Mezi největší lákadla Křivoklátu patří hradní kaple, královský a rytířský sál s expozicí gotického malířského a sochařského umění, knihovna obsahující na 52 tisíc svazků, bohaté fürstenberské muzeum a obrazárna, proslulé vězení a mučírny s mučícími nástroji, monumentální velká věž s loveckými sbírkami a výhledem do okolí, příjemná procházka po hradbách či věž Huderka s černou kuchyní a vyhlídkovým ochozem.

Hrad si oblíbili i filmaři. Natáčeli se tu známé pohádky jako Třetí princ, Jak se budí princezny, Honza málem králem, Tři veteráni či Anděl Páně.

Odkazy:
Stránky hradu Křivoklát
Křivoklát na Wikipedii