• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Lány

Barokní zámek v obci Lány uprostřed křivoklátských lesů nedaleko Prahy je od roku 1921 oficiálním letním sídlem prezidentů České republiky, a proto je veřejnosti nepřístupný. Zámek je situován na severním okraji rozsáhlých křivoklátských lesů (CHKO Křivoklátsko), jeho součástí je rozsáhlý anglický park, rybník Bahňák, velký palmový skleník a přilehlá Lánská obora. Zámek sice pro veřejnost přístupný není, ale přístupný je zámecký park, kostel i skleník.

První prezident československé republiky, Tomáš Garrigue Masaryk si lánský zámek velmi oblíbil. Poté co abdikoval na úřad prezidenta (1935) mu bylo umožněno přestěhovat se do Lán natrvalo. Lány zvolil i jako místo posledního odpočinku pro sebe i svou rodinu. Jeho hrobka se nenachází v zámeckém parku, ale ve staré části obecního hřbitova v Lánech, kde odpočívá spolu se svou ženou Charlottou, synem Janem a dcerou Alicí.

Nejstarší písemná zmínka o Lánech je z roku 1392. Tehdy zde stávala dřevěná tvrz. Ke konci 16. století obec zakoupil Rudolf II. a na místě původní tvrze nechal postavit jednoduchý lovecký zámeček v renesančním slohu, který byl roce 1652 přestavěn v barokním stylu.

Odkazy:
Lány na Wikipedii