• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Důl Mayrau ve Vinařicích

Hornický skanzen Mayrau je technický skanzen, který se nachází v obci Vinařice u Kladna na místě bývalého dolu Mayrau, zvaného také Mayrovka.

Důlní skanzen Mayrau ve Vinařicích nabízí svým návštěvníkům prohlídku technických památek zaměřených na dokumentaci a prezentaci hornické činnosti na Kladensku a Slánsku. Ve skanzenu uvidíte model posledního pracovního dne, jakoby důl teprve před chvilkou opustili horníci. Návštěvníci prožívají s horníkem jeho pracovní den od kantýny až po štolu. V podzemí je pro děti připraveno strašidelné podzemí – 130 metrů důlních chodeb, které jsou plné strašidel.

Skanzen vystavuje tři těžní stroje. Secesní stroj Ringhoffer pochází z roku 1905, kdy byl zakoupen na Světové výstavě v Paříži. Je předváděn v provozu. Další těžní stroj Robert je z roku 1932, zažil tedy elektrifikaci dolu. Poslední ze tří strojů nese název Koepe a vyrobila jej firma Ruston roku 1905.

Důl začala hloubit Pražská železářská společnost na vrchu Homolka u Vinařic v roce 1874 a byl slavnostně pojmenován po tehdejším předsedovi správní rady JUDr. Kajetánu Majerovi – Mayrau.

Odkazy:
Stránky hornického skanzenu Mayrau
Důl Mayrau na Wikipedii