• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy

Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy

Pokud máte rádi tajemství, magii a alchymii, pak byste si neměli nechat ujít návštěvu Muzea alchymistů a mágů staré Prahy. Jedná se o jedinečné muzeum, které vám přiblíží svět rudolfínských, ale i jiných alchymistů, kteří se snažili proměnit obyčejné kovy v zlato, najít elixír mládí nebo dokonce komunikovat s anděly. Muzeum se nachází v historickém domě U Osla v kolébce na Malé Straně, kde žil a pracoval jeden z nejslavnějších alchymistů Edward Kelley. V muzeu uvidíte nejen jeho půdní laboratoř, ale i další zajímavé expozice, které vás zavedou do světa doktora Fausta, kouzelníka Žita a dalších postav z pražských pověstí a legend.

Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy je otevřeno každý den od 10 do 20 hodin. Vstupné je 220 Kč pro dospělé, 160 Kč pro studenty a seniory a 490 Kč pro rodiny. Muzeum nabízí také průvodcovské služby, audioprůvodce a speciální programy pro školy a skupiny. Pokud chcete zažít ještě více mysteriózní atmosféru, můžete si objednat noční prohlídku s fakulemi nebo se zúčastnit některé z tematických akcí, které muzeum pořádá pravidelně.

Muzeum se skládá ze tří částí. V přízemí najdete informace o historii a principu alchymie, o životě a díle císaře Rudolfa II., který podporoval alchymisty a další vzdělance na svém dvoře, a o dalších osobnostech spojených s alchymií, jako byli John Dee, Michael Sendivogius nebo Isaac Newton. Zde si také můžete prohlédnout různé alchymistické přístroje, nástroje a relikvie, jako jsou například kamenné tabulky s andělskými znaky, které Kelley údajně dostal od anděla Uriela. V přízemí se také nachází tajemná místnost Faustova domu, kde podle pověsti žil a prováděl své černokněžné experimenty doktor Faustus. Zde uvidíte jeho portrét s ďáblem Mefistofelem na rameni, jeho knihovnu plnou zakázaných spisů, jeho magický kruh na podlaze a další zajímavosti.

V prvním patře se nachází expozice věnovaná pražským pověstem a strašidlům. Zde se setkáte s postavami jako jsou například kouzelník Žito, který dokázal létat nad Prahou na dřevěném koni, nebo Golem, umělý člověk z hlíny, který byl stvořen rabínem Löwem. Zde si také můžete poslechnout strašidelné příběhy o duchech a přízracích, kteří obývají starobylé pražské domy, kostely a mosty.

V druhém patře se nachází vrchol muzejní prohlídky – půdní laboratoř Edwarda Kelleyho, do které musíte zdolat 60 schodů. Zde uvidíte, jak vypadal alchymistický ateliér, kde Kelley spolu s Johnem Dee prováděl své pokusy s proměnou kovů, destilací elixírů a komunikací s anděly. Zde si také můžete vyzkoušet některé interaktivní exponáty, jako jsou alchymistické kotlíky, které reagují na vaše doteky a pohyby. Zde také uvidíte originální alchymistickou pec, kterou Kelley používal k tavení kovů.

Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy je skvělým místem pro všechny, kteří se chtějí dozvědět více o historii a tajemstvích alchymie a magie. Muzeum je situováno v krásné a malebné části Prahy, na Malé Straně, nedaleko od Pražského hradu. Muzeum je snadno dostupné pěšky nebo veřejnou dopravou. Nejbližší tramvajová zastávka je Malostranské náměstí, odkud je to jen pár minut chůze po Mostecké ulici a Jánském vršku. Pokud máte hlad nebo žízeň po návštěvě muzea, můžete si zajít do Alchymistické hospůdky Kellyxír, která se nachází v sousedství muzea. Zde si můžete dát něco dobrého k jídlu a pití v netradičním prostředí plném alchymistických motivů a rekvizit.

Pokud máte ještě čas a chuť na další objevování, můžete se vydat do okolních památek a zajímavostí. Nedaleko od muzea se nachází například kostel svatého Mikuláše, který je považován za jeden z nejkrásnějších barokních kostelů v Evropě, nebo Valdštejnský palác, který je sídlem Senátu Parlamentu České republiky a který nabízí nádhernou zahradu s rybníkem, fontánou a sochami. Pokud se chcete podívat na Prahu z ptačí perspektivy, můžete se vydat na Petřín, kde si můžete vyjet na rozhlednu, prohlédnout si zrcadlové bludiště nebo navštívit hvězdárnu. Pokud máte rádi umění a kulturu, můžete se zastavit v Divadle Apropo, které se nachází také v blízkosti muzea a které nabízí různé divadelní představení, koncerty, workshopy a další akce.