• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

strahovský-klášter

Strahovský klášter

Strahovský klášter je nejstarší a největší premonstrátský klášter v Čechách, který se nachází na Petříně v Praze. Je to místo plné historie, umění a duchovnosti, které stojí za návštěvu.

Historie Strahovského kláštera

Strahovský klášter byl založen v roce 1143 biskupem Jindřichem Zdíkem, pražským biskupem Janem a knížetem Vladislavem II. Klášter byl postaven na místě starého kostela zasvěceného svatému Vojtěchovi, který byl zničen při požáru. Klášter byl zasvěcen Panně Marii a svatému Norbertovi, zakladateli premonstrátského řádu.

Klášter prošel mnoha změnami a útrapami během své dlouhé historie. Byl několikrát vypleněn a poničen husity, protestanty i Švédy. V 17. století byl klášter barokně přestavěn podle plánů italských architektů. V 18. století byla přistavěna slavná Strahovská knihovna, která je považována za jednu z nejkrásnějších a nejcennějších knihoven na světě. V 19. století byla založena Strahovská obrazárna, která shromažďuje díla českých i evropských mistrů.

V 20. století byl klášter postižen dvěma totalitními režimy – nacistickým a komunistickým. V roce 1950 byli premonstráti vyhnáni z kláštera a jejich majetek byl znárodněn. Klášter byl předán státu a sloužil jako sklad, muzeum a kasárna. Po sametové revoluci v roce 1989 se premonstráti vrátili do kláštera a začali jeho obnovu. Dnes je klášter opět živým centrem duchovního i kulturního života.

Co vidět ve Strahovském klášteře

Strahovský klášter nabízí návštěvníkům dva samostatné okruhy: Strahovskou knihovnu a konventní budovu. Pro každý objekt je možné zakoupit samostatnou vstupenku nebo jednu společnou.

Strahovská knihovna je hlavním lákadlem kláštera. Je to jedna z nejstarších, největších a nejhodnotnějších knihoven na světě, která obsahuje více než 200 tisíc knih, rukopisů a tisků z různých oborů a epoch. Knihovna se skládá ze dvou hlavních sálů: Filozofického sálu a Teologického sálu. Oba sály jsou bohatě zdobeny freskami, sochami, globusy a dalšími uměleckými předměty. Mezi sály se nachází Kabinet kuriozit, kde jsou vystaveny různé zajímavosti, jako například mumie, preparovaná zvířata, staré hudební nástroje nebo modely lodí.

Konventní budova je druhým okruhem, který si můžete prohlédnout ve Strahovském klášteře. Zde se nachází Strahovská obrazárna, která je nejstarší klášterní obrazárnou v Čechách. Obrazárna shromažďuje více než 1500 děl českých i evropských malířů od 14. do 19. století, jako například Tintoretto, Rubens, Brandl, Škréta nebo Kupecký. V konventní budově si můžete také prohlédnout baziliku Nanebevzetí Panny Marie, která je nejstarším kostelem v areálu kláštera. Kostel je vyzdoben barokními oltáři, sochami a obrazy. V kostele se také nachází hrobka svatého Norberta a relikvie svatého Metoděje.

Pivovar Strahovský klášter

Pivovar ve Strahovském klášteře je zajímavým místem, kde si můžete vychutnat nejen výborné pivo, ale i historickou atmosféru. Pivovar má dlouhou a bohatou tradici, která sahá až do 13. století, kdy se zde vařilo pivo pro potřeby kláštera i okolních obyvatel. Pivovar byl několikrát zničen nebo uzavřen během různých válečných a politických událostí, například husitských válek, třicetileté války, nacistické okupace nebo komunistického režimu. Po sametové revoluci v roce 1989 byl pivovar obnoven a začal opět vařit pivo podle tradičních receptur.

Dnes je pivovar Strahov oblíbeným místem pro turisty i místní, kteří si zde mohou vybrat z několika druhů nefiltrovaného a nepasterizovaného piva, které se vaří přímo v pivovaru. Mezi stálou nabídku patří světlý ležák Svatý Norbert (5,5 % alk.), tmavý ležák Svatý Norbert (5 % alk.) a polotmavý speciál Svatý Norbert (6 % alk.). Kromě toho se zde vaří i různá sezónní piva, jako například vánoční speciál, velikonoční speciál, medové pivo nebo pšeničné pivo. Pivo si můžete vychutnat v přilehlé restauraci, kde si můžete také objednat tradiční českou kuchyni nebo jiné pokrmy. Restaurace má kapacitu 350 míst a je možné ji pronajmout pro různé akce a oslavy.

Jak se dostat do Strahovského kláštera

Strahovský klášter se nachází na adrese Strahovské nádvoří 132, Praha 1. Klášter je otevřen denně od 9 do 17 hodin. Vstupenky do expozic a výstav strahovského kláštera zakoupíte v infocentru u hlavní brány kláštera v kostele sv. Rocha.

Nejlepší způsob, jak se dostat do Strahovského kláštera, je použít veřejnou dopravu. Můžete jet tramvají číslo 22 nebo 25 a vystoupit na zastávce Pohořelec. Odtud je to jen pár minut pěšky k hlavní bráně kláštera. Můžete také jet metrem linkou A a vystoupit na stanici Malostranská. Odtud je to asi 20 minut pěšky přes Petřín nebo můžete použít lanovku na Petřín a vystoupit na stanici Nebozízek. Odtud je to asi 10 minut pěšky k hlavní bráně kláštera.

Pokud chcete jet autem, můžete zaparkovat na placeném parkovišti u hlavní brány kláštera nebo na parkovišti u lanovky na Petřín. Vzhledem k omezené kapacitě parkovišť doporučujeme použít veřejnou dopravu.

Co zajímavého je v okolí Strahovského kláštera

Pokud navštívíte Strahovský klášter, můžete také využít příležitosti a prozkoumat jeho okolí, které nabízí mnoho dalších zajímavých míst a aktivit. Zde je několik tipů, co si můžete v okolí kláštera podívat nebo podniknout:

Petřín: Petřín je jedním z nejkrásnějších a nejromantičtějších míst v Praze. Je to kopec, který je pokrytý parky, zahradami a lesy. Na Petříně si můžete užít nádherný výhled na Prahu, navštívit Petřínskou rozhlednu, která je menší kopií Eiffelovy věže, procházet se po Petřínských sadech, kde najdete různé památky a sochy, nebo se bavit v Zrcadlovém bludišti, kde se budete smát svým zkresleným odrazům.

Loreta: Loreta je poutní místo a komplex barokních staveb, který se nachází nedaleko Strahovského kláštera. Loreta je známá především svou Svatou chýší, která je napodobeninou domu Panny Marie z Nazareta, kde se jí zjevil anděl Gabriel. V Loreta si můžete prohlédnout také kostel Narození Páně, pokladnici, kde jsou uloženy cenné relikvie a umělecká díla, nebo zvonkohru, která hraje každou hodinu známou píseň Loretánská litánie.

Pražský hrad: Pražský hrad je největší a nejvýznamnější hradní komplex v České republice. Je to sídlo prezidenta republiky a symbol české státnosti. Pražský hrad je tvořen mnoha historickými budovami a památkami, jako například Katedrála svatého Víta, Starý královský palác, Zlatá ulička, Bazilika svatého Jiří, Daliborka nebo Chrám Všech svatých. Na Pražském hradě si můžete také prohlédnout různé muzea, galerie a expozice, jako například Národní galerie, Muzeum historie Prahy nebo Muzeum hraček.