• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Štefánikova hvězdárna

Štefánikova hvězdárna je jednou z nejstarších a nejznámějších hvězdáren v České republice. Nachází se na vrchu Petřín v Praze. Byla zprovozněna v roce 1928 a je pojmenována po slavném slovenském astronomovi, politikovi a letci Milanu Rastislavu Štefánikovi. Hvězdárna je určena široké veřejnosti a slouží především k popularizaci astronomie a přírodních věd.

Pokud se rozhodnete navštívit Štefánikovu hvězdárnu, můžete se těšit na mnoho zajímavých zážitků. Hvězdárna nabízí veřejná pozorování denní i noční oblohy pomocí několika dalekohledů, které jsou umístěny pod různými kopulemi. Největší dalekohled má průměr 40 cm a umožňuje pozorovat slunce, měsíc, planety, hvězdokupy, mlhoviny a další vesmírné objekty. Pozorování jsou doprovázena odborným výkladem lektorů a demonstrátorů hvězdárny, kteří vám rádi odpoví na vaše otázky.

Kromě pozorování oblohy si můžete prohlédnout také stálou astronomickou expozici, která se nachází v přízemí hvězdárny. Expozice je zaměřena na historii astronomie, kosmonautiku, sluneční soustavu, galaxie, černé díry a další zajímavá témata. Naleznete zde také interaktivní exponáty, fyzikální pokusy, multimediální obsah a modely raket a družic. Expozice je vhodná pro návštěvníky všech věkových kategorií a úrovní znalostí.

Pokud máte zájem o více podrobností a zajímavostí o vesmíru, můžete si také vybrat z nabídky pořadů pro děti i dospělé, které se promítají v kinosále hvězdárny. Pořady jsou tematicky zaměřeny na různé aspekty astronomie a kosmonautiky, jako například souhvězdí, planetky, komety, mimozemský život, vesmírné mise a další. Pořady jsou doplněny o poutavé vizuální efekty a hudbu.

Štefánikova hvězdárna je otevřena pro veřejnost každý den kromě pondělka od 10 do 18 hodin a od 20 do 22 hodin. Vstupné je 100 Kč pro dospělé, 50 Kč pro děti do 15 let, studenty a seniory nad 65 let. Rodinné vstupné je 250 Kč pro dva dospělé a dvě děti. Vstupenku si můžete zakoupit online nebo na pokladně hvězdárny. Pokud chcete navštívit i další atrakce na Petříně, můžete si pořídit kombinovanou vstupenku “Petřín”, která zahrnuje návštěvu Štefánikovy hvězdárny, Petřínské rozhledny, Zrcadlového bludiště a Růžového sadu. Kombinovaná vstupenka stojí 250 Kč pro dospělé, 150 Kč pro děti, studenty a seniory a 600 Kč pro rodinu.

Štefánikovu hvězdárnu můžete snadno dosáhnout veřejnou dopravou nebo pěšky. Nejbližší zastávka tramvaje je Újezd, odkud můžete pokračovat lanovkou na Petřín nebo pěšky po Petřínské stezce. Lanovka je součástí pražské integrované dopravy, takže platí stejné jízdné jako pro tramvaje a metro. Pokud se rozhodnete jít pěšky, můžete si vychutnat krásný výhled na Prahu a zastavit se u některých zajímavých památek, jako je kostel sv. Vavřince, Petřínská rozhledna, Růžový sad nebo Strahovský klášter.