• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

obora-hvězda

Obora Hvězda

Obora Hvězda je přírodní a kulturní památka v Praze 6, která nabízí mnoho možností pro příjemný výlet. Obora je založena v 16. století a je obklopena mohutnou zdí, která ji chrání před rušným městským ruchem. V oboře se nachází letohrádek Hvězda, který je jedinečnou stavbou ve tvaru šesticípé hvězdy. Letohrádek byl postaven jako lovecký zámeček pro Ferdinanda Tyrolského a jeho manželku Filipínu Welserovou, kteří se tajně vzali navzdory nesouhlasu Habsburků. V letohrádku se dnes nachází expozice o bitvě na Bílé hoře, která se odehrála v blízkém okolí v roce 1620.

Obora Hvězda je ideálním místem pro procházky, běhání, cyklistiku nebo běžkování. Obora má rozlohu 84 hektarů a je protkána sítí cest a alejí, které jsou lemovány vzrostlými stromy. V oboře se také nachází několik studánek, rybník Ve Hvězdě, bývalé opukové lomy a památné stromy. V oboře žije i bohatá fauna, mezi kterou patří například srnčí zvěř, lišky, zajíci, bažanti nebo sovy. Obora je také významnou ornitologickou lokalitou, kde lze pozorovat různé druhy ptáků.

Pro děti je v oboře připraveno několik dětských hřišť, které jsou vybaveny dřevěnými atrakcemi. Děti si mohou také prohlédnout letohrádek Hvězda a dozvědět se něco o jeho historii a architektuře. V letohrádku se pořádají i různé kulturní akce, jako jsou koncerty, divadelní představení nebo výstavy. Vstup do letohrádku je zdarma pro děti do 15 let a pro studenty do 26 let.

Obora Hvězda je snadno dostupná veřejnou dopravou nebo autem. Obora má tři hlavní brány: Libockou, Pražskou a Bělohorskou. K Libocké bráně se dostanete autobusem číslo 179 nebo 510 ze stanice metra Petřiny nebo Nádraží Veleslavín na lince A. K Pražské bráně se dostanete tramvajemi číslo 15, 22, 25 nebo 57 ze stanice metra Dejvická na lince A nebo z Hradčanské na lince A. K Bělohorské bráně se dostanete autobusem číslo 180 ze stanice metra Dejvická na lince A nebo z Hradčanské na lince A. Pokud jedete autem, můžete zaparkovat v ulici Na Vypichu nebo U Hvězdy.

V okolí obory Hvězda se nachází i další zajímavá místa, která stojí za návštěvu. Například:

  • Břevnovský klášter – nejstarší mužský klášter v Čechách založený v roce 993 svatým Vojtěchem. Klášter je známý svou barokní architekturou a pivovarem.
  • Ladronka – park a sportovní areál na bývalém letišti, kde se dá jezdit na kolečkových bruslích, kole, skateboardu nebo in-line bruslích. V parku se také nachází restaurace, hřiště a skatepark.
  • Strahovský klášter – premonstrátský klášter založený v roce 1140. Klášter je proslulý svou knihovnou, která obsahuje více než 200 tisíc knih a rukopisů. V klášteře se také nachází obrazárna, muzeum a pivovar.
  • Petřínská rozhledna – věž vysoká 63 metrů postavená v roce 1891 jako kopie Eiffelovy věže. Z vrcholu věže se nabízí krásný výhled na Prahu a okolí. K věži se dá dostat lanovkou z Malostranského náměstí nebo pěšky po Petřínských sadech.