• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

letohrádek-Hvězda

Letohrádek Hvězda

Pokud hledáte zajímavý a historický cíl pro výlet v Praze, můžete zkusit navštívit letohrádek Hvězda. Tento renesanční letohrádek je postaven na půdorysu šesticípé hvězdy a nachází se v oboře Hvězda v městské části Praha 6 – Liboc. Letohrádek Hvězda je národní kulturní památka a nabízí návštěvníkům možnost poznat jeho historii, architekturu a uměleckou výzdobu. V oboře Hvězda si pak můžete užít příjemnou procházku, relaxaci nebo sportovní aktivity.

Historie letohrádku Hvězda

Letohrádek Hvězda byl postaven v letech 1555 až 1556 na přání Ferdinanda Tyrolského, syna krále Ferdinanda I., který byl tehdy místodržícím v Čechách. Ferdinand Tyrolský byl zároveň vášnivým lovcem a milovníkem umění a alchymie. Letohrádek měl sloužit jako lovecký a odpočinkový zámek, kde se konaly i společenské akce, hostiny a státní návštěvy. Mezi hosty letohrádku patřili například císař Maxmilián II., polský král Zikmund III. nebo francouzský spisovatel André Breton.

Letohrádek Hvězda je originálním příkladem české renesanční architektury, která byla ovlivněna italským a německým stylem. Stavbu letohrádku vedli italští architekti Giovanni Maria Aostalli a Giovanni Lucchese, později i čeští stavitelé Hans Tirol a Bonifác Wohlmut. Letohrádek má tvar šesticípé hvězdy, která symbolizuje harmonii protikladů, filozofický kámen a dokonalost vesmíru. Každé patro letohrádku odpovídá jednomu ze čtyř živlů: země, voda, vzduch a oheň. Vnitřek letohrádku je bohatě zdoben štukovou výzdobou s motivy rostlin, zvířat, mytologických postav a heraldiky.

V průběhu dějin byl letohrádek Hvězda svědkem mnoha událostí, které ovlivnily jeho podobu i funkci. Během třicetileté války byl letohrádek vypleněn a poškozen švédskými vojsky, kteří odvezli i jeho měděnou střechu. V roce 1780 nechal císař Josef II. letohrádek opevnit a přeměnit na sklad střelného prachu. Vojenská opevnění byla odstraněna až po zrušení skladu v roce 1874. Ve stejném roce byla obora zpřístupněna veřejnosti. V roce 1918 byl letohrádek převeden do správy Pražského hradu a podstoupil první zásadní rekonstrukci pod vedením architekta Pavla Janáka. Další rekonstrukce proběhly po etapách v letech 1986–2000. Od roku 2000 je letohrádek opět otevřen veřejnosti s expozicemi Památníku národního písemnictví.

Co si můžete prohlédnout v letohrádku Hvězda

V letohrádku Hvězda si můžete prohlédnout stálou expozici věnovanou zakladateli letohrádku Ferdinandu II. Tyrolskému a jeho době. Dozvíte se o jeho životě, zájmech, rodině, politice a kultuře. Uvidíte také originální portréty, obrazy, mapy, mince, zbraně a další předměty související s Ferdinandem Tyrolským a jeho érou.

V suterénu letohrádku se nachází expozice o bitvě na Bílé hoře, která se odehrála nedaleko od obory v roce 1620. Bitva na Bílé hoře byla rozhodujícím střetem třicetileté války, ve kterém porazila císařská vojska české stavy. Bitva měla zásadní dopad na dějiny Čech i celé Evropy. V expozici uvidíte model bitvy s cínovými vojáčky, dobové uniformy, zbraně, dokumenty, mapy a další materiály.

V prvním patře letohrádku se nachází reprezentační prostory s nádhernou štukovou výzdobou. Zde se konaly hostiny, slavnosti a státní návštěvy. Můžete si prohlédnout například velký sál s mozaikovou podlahou, kapli s freskami nebo ložnici s baldachýnovou postelí. V těchto prostorách se také pořádají sezónní výstavy věnované osobnostem nebo obdobím české literatury a knižní kultury.

Letohrádek Hvězda je vhodný i pro rodiny s dětmi. Děti si mohou prohlédnout zajímavé expozice v letohrádku, dozvědět se něco o historii a kultuře a obdivovat krásné umělecké díla. V oboře Hvězda si pak mohou užít přírodu, hraní na dětských hřištích, piknikování nebo sportování. V oboře se nachází také naučná stezka s informačními tabulemi o historii, přírodě a geologii obory. Délka stezky je asi 4 kilometry.

Jak se dostat do letohrádku Hvězda

Letohrádek Hvězda je dobře dostupný veřejnou dopravou i autem. Pokud jedete metrem, nejbližší stanice je Petřiny na lince A. Odtud je to k letohrádku asi 10 minut pěšky nebo můžete jet autobusem číslo 108, 164, 168 nebo 191 a vystoupit na zastávce Sídliště Petřiny. Pokud jedete tramvají, můžete jet číslem 1, 2 nebo 56 a vystoupit na zastávce Heyrovského náměstí nebo číslem 22, 25 nebo 58 a vystoupit na zastávce Vypich. Pokud jedete autem, můžete zaparkovat na parkovišti v ulici Na Vypichu nebo v okolních ulicích.

Co zajímavého je v okolí letohrádku Hvězda

Pokud máte chuť na další výlety v okolí letohrádku Hvězda, můžete navštívit například tyto zajímavá místa:

  • Zámek Břevnov: Tento barokní zámek se nachází v blízkosti kláštera Břevnov, který je nejstarším mužským klášterem v Čechách. Zámek byl postaven v 18. století na místě původního renesančního letohrádku. V zámku si můžete prohlédnout historické interiéry, obrazárnu, knihovnu nebo zámeckou kapli. V zámeckém parku si můžete obdivovat vzácné dřeviny, sochy, fontány a rybníky.
  • Ladronka: Toto je oblíbené místo pro sportovní a kulturní vyžití v Praze. Ladronka je bývalá hospodářská usedlost, která byla přestavěna na sportovní a rekreační areál. Zde si můžete zapůjčit kolečkové brusle, kola, koloběžky nebo longboardy a projet se po 4,2 kilometru dlouhé asfaltové dráze. V areálu se také nachází hřiště, skatepark, lezecká stěna, restaurace a kavárna. V létě se zde konají různé kulturní akce, jako jsou koncerty, divadla nebo trhy.