• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

ladronka

Park Ladronka

Park Ladronka je krásné místo pro výlet v Praze 6, kde si můžete užít přírodu, sport, kulturu i historii. Park Ladronka je rozsáhlá travnatá pláň s bývalou usedlostí, která slouží jako restaurace, půjčovna sportovního vybavení a kulturní centrum. Park je oblíbeným místem pro in-line bruslaře, cyklisty, běžkaře i pěší, kteří zde najdou upravené cesty a stezky. V parku se také nachází tenisové kurty, discgolfový areál, dětské hřiště a mariánské kapličky. V okolí parku se můžete podívat na oboru Hvězda nebo klášter Břevnov.

Historie parku sahá až do 14. století, kdy zde nechal císař Karel IV. založit vinici. V 17. století koupil pozemky italský hrabě Filip Ferdinand de la Crone, který zde postavil hostinec a dal mu jméno Ladronka podle své přezdívky Ladrone (zloděj). Hostinec byl hojně navštěvován poutníky i obchodníky, kteří zde našli pohodlné ubytování a dobré jídlo. V 18. století přešla Ladronka do majetku Maltézského řádu, který zde provozoval hospodářství a výrobu vína. V 19. století byla Ladronka přestavěna v empírovém slohu a stala se oblíbeným místem společenských akcí. V 20. století byla Ladronka zestátněna a rozdělena na byty pro zaměstnance státních podniků. Po roce 1989 byla Ladronka vrácena Maltézskému řádu, který ji pronajal soukromému investorovi. Ten zahájil rozsáhlou rekonstrukci celého areálu, který byl otevřen veřejnosti v roce 2002.

Park Ladronka je ideálním místem pro aktivní odpočinek i relaxaci. Můžete si zde zapůjčit in-line brusle, kolo, koloběžku nebo třeba badmintonovou raketu a užít si jízdu nebo hru na jedné z mnoha cest nebo ploch. Pokud máte rádi discgolf, můžete si vyzkoušet jeden z mála 18jamkových hřišť v České republice, které se nachází v zadní části parku. Pro tenisové nadšence jsou k dispozici placené tenisové kurty. Pro děti je tu nové dětské hřiště u restaurace Ladronka. V restauraci Ladronka si můžete dopřát občerstvení nebo oběd a posedět na venkovní zahrádce. V restauraci se také nachází bowlingové dráhy, které si ale musíte rezervovat dopředu. V parku se také konají různé kulturní nebo hudební akce, jako je například pálení čarodějnic nebo podzimní festival volného času.

Pokud chcete poznat okolí parku Ladronka, máte několik možností. Můžete se vydat do obory Hvězda, která je propojena s parkem Ladronkou podchodem pod Kukulovou ulicí. Obora Hvězda je bývalý lovecký revír, kde se nachází letní sídlo císaře Ferdinanda I. zvané Hvězda. V oborě se také nachází památník bitvy na Bílé hoře, která se odehrála v roce 1620. Nedaleko se nachází klášter Břevnov, který je nejstarším mužským klášterem v Čechách. V klášteře se nachází bazilika svatého Marka, která je vynikajícím příkladem barokní architektury. V klášteře se také nachází pivovar, kde se vaří pivo podle starých receptů.

Park Ladronka je snadno dostupný veřejnou dopravou nebo autem. Můžete jet autobusem číslo 191 nebo tramvají číslo 22 a vystoupit na zastávce Vypich. Odtud je to jen pár minut pěšky do parku. Pokud jedete autem, můžete zaparkovat na parkovišti u restaurace Ladronka nebo na okolních ulicích.