• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

skiareál-tanvaldský-špičák

Ski areál Tanvaldský Špičák

Ski areál Tanvaldský Špičák je největším lyžařským střediskem v Jizerských horách, které nabízí sjezdovky všech stupňů obtížnosti, moderní lanovky a vleky, technické zasněžování a večerní lyžování. Nachází se na severních svazích hory Špičák, která je výrazným vrcholem mezi městy Tanvald a Albrechtice. Na vrcholu hory stojí kamenná rozhledna s nádherným výhledem na okolní krajinu.

V současnosti má ski areál Tanvaldský Špičák celkem 8,2 kilometrů sjezdovek, z toho 5 sjezdovek delších než 1 kilometr. Sjezdovky jsou všech stupňů obtížnosti, od modré po černou, a jsou vybaveny technickým zasněžováním a denním upravováním. Na Špičáku II je možné lyžovat i večer na osvětlené sjezdovce Zalomená. Pro děti je připraveno několik dětských hřišť s pojízdnými koberci, vleky a atrakcemi. Pro lyžaře je k dispozici také lyžařská škola, půjčovna a servis lyží, restaurace a ubytování.

Historie a zajímavosti

Ski areál Tanvaldský Špičák má dlouhou a bohatou historii, která sahá do počátku 20. století. První lyžaři se na Špičáku objevili již v roce 1904, kdy byla na vrcholu hory postavena dřevěná chata s hospodou. O pět let později byla dokončena kamenná rozhledna, která nesla jméno Jubilejní rozhledna Františka Josefa I. na počest šedesátého výročí panování císaře. Rozhledna byla navržena architektem Robertem Hemmrichem a stala se oblíbeným cílem turistů i lyžařů. V roce 1911 byl u rozhledny otevřen také hostinec, který byl později přestavěn na současnou chatu.

V meziválečném období se na Špičáku konaly první závody v alpském lyžování, které přilákaly mnoho diváků i sportovců. V roce 1936 byl na Špičáku uspořádán první mezinárodní závod ve sjezdu, kterého se zúčastnili i reprezentanti Německa, Rakouska, Polska a Jugoslávie. V roce 1938 byl na Špičáku postaven první lyžařský vlek v Československu, který byl poháněn motorem z automobilu Tatra 12. Vlek měl délku 300 metrů a přepravoval lyžaře z dolní stanice lanovky na vrchol hory.

Po druhé světové válce se na Špičáku pokračovalo ve výstavbě dalších sjezdovek a vleků. V roce 1953 byla otevřena nová sjezdovka Zalomená, která byla osvětlena pro večerní lyžování. V roce 1960 byla postavena nová čtyřsedačková lanovka od firmy Doppelmayr, která nahradila starou jednosedačkovou lanovku z roku 1948. Lanovka měla délku 1179 metrů a přepravní kapacitu 2400 osob za hodinu. V roce 1972 byla dokončena další sjezdovka Kostelní, která vedla z vrcholu Špičáku do Albrechtic.

V devadesátých letech došlo k modernizaci ski areálu, který byl zařazen do projektu SKIARÉNA JIZERKY spolu s dalšími středisky v Jizerských horách. Byly instalovány nové sněhové děla, bezdotykový odbavovací systém, nové vleky a pojízdné koberce. V roce 2003 byla na Špičáku otevřena nová čtyřsedačková lanovka s bublinou od firmy Leitner, která spojila části Špičák I a Špičák II. Lanovka měla délku 900 metrů a přepravní kapacitu 2200 osob za hodinu. V roce 2014 byla vybudována nová sjezdovka Slalomák do rukávu, která byla nejtěžší sjezdovkou v areálu.

Doprava a parkování

Ski areál Tanvaldský Špičák je velmi dobře dostupný autem i veřejnou dopravou. Jizerské hory leží zhruba 110 kilometrů severně od Prahy. Samotný ski areál se nachází v obci Albrechtice v Jizerských horách. Příjezd autem je možný po dálnici D10 do Turnova, dále přes Jablonec nad Nisou a Smržovku. V areálu jsou k dispozici dvě bezplatná parkoviště pro osobní auta i autobusy s celkovou kapacitou asi 500 míst. Parkoviště se nachází přímo u nástupu na lanovku nebo lyžařský vlek.

Příjezd vlakem je možný po trati Liberec – Tanvald – Harrachov, která je součástí tzv. Jizerské magistrály. Z vlakové stanice Tanvald je možné dojet autobusem nebo taxíkem do ski areálu. V blízkosti nástupu na lanovku Špičák I je také železniční zastávka Tanvaldský Špičák, která je obsluhována vlaky na trati Smržovka – Josefův Důl.

Aktivity pro děti

Ski areál Tanvaldský Špičák je ideálním místem pro rodiny s dětmi, které zde najdou spoustu zábavy a atrakcí. Pro nejmenší lyžaře jsou připravena uzavřená hřiště s pojízdnými koberci, dětskými vleky a různými překážkami. Děti se zde mohou naučit základy lyžování pod dohledem zkušených instruktorů lyžařské školy SKIARÉNA SCHOOL, která nabízí individuální i skupinovou výuku pro děti i dospělé. Na Severáku a Špičáku II je také k dispozici dětský svět s dalšími atrakcemi jako například sněhulák, iglú nebo sněhové tobogány. Děti si zde mohou užít spoustu zábavy a bezpečného lyžování.

Pro starší děti a mládež je na Špičáku II k dispozici snowpark s různými skoky, boxy a dalšími překážkami pro freestyle lyžování a snowboarding. Snowpark je pravidelně upravován a nabízí možnost projevit se i zkušeným jezdcům. Na Špičáku II je také možné vyzkoušet jízdu na snowtubingu, což je zábavná aktivita, při které se sjíždí na nafukovacích kruzích po speciální dráze.

Co zajímavého je v okolí

Ski areál Tanvaldský Špičák je výborným výchozím bodem pro poznávání krás Jizerských hor, které jsou bohaté na přírodní i kulturní památky. V okolí ski areálu se nachází několik zajímavých míst, které stojí za návštěvu.

Jedním z nich je například muzeum skla v Tanvaldu, které představuje historii a současnost sklářského průmyslu v regionu. Muzeum nabízí expozici historického i moderního skla, ukázky sklářských technik, prohlídky sklárny nebo možnost zakoupit si originální skleněné výrobky.

Dalším tipem je návštěva rozhledny Královka, která se tyčí nad městem Smržovka. Rozhledna byla postavena v roce 1905 jako památka na návštěvu císaře Františka Josefa I. v roce 1904. Z rozhledny je možné vidět nejen Jizerské hory, ale i Krkonoše, Lužické hory nebo Ještěd.

Pro milovníky historie a architektury je zajímavým cílem zámek Frýdštejn, který se nachází asi 15 kilometrů od ski areálu. Zámek byl postaven v 14. století jako pohraniční pevnost a později přestavěn do renesanční podoby. Zámek je známý svou impozantní věží, která je nejvyšší kamennou stavbou v Česku. Zámek je přístupný pro veřejnost a nabízí prohlídky interiérů i exteriérů.