• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Kyjovské údolí

Kyjovské údolí je jedním z nejkrásnějších a nejromantičtějších míst v Českém Švýcarsku. Nachází se v okrese Děčín, nedaleko města Krásná Lípa. Je to údolí, které tvoří říčka Křinice, po které se dříve plavilo dřevo ze Saska. Údolí je lemováno skalními stěnami a věžemi, které vytvářejí pohádkovou atmosféru. V údolí se nachází mnoho zajímavých skalních útvarů, jeskyní, vyhlídek a zřícenin. Kyjovské údolí je ideálním místem pro pěší i cyklistické výlety, které nabízejí nádherné výhledy na okolní krajinu.

Pokud se chcete vydat do Kyjovského údolí, můžete využít několik možností dopravy. Nejjednodušší je dojet autem nebo autobusem do obce Kyjov u Krásné Lípy, kde je k dispozici parkoviště. Odtud můžete pokračovat pěšky nebo na kole po zpevněné cestě podél řeky Křinice. Cesta je dlouhá asi 5 km a končí u soutoku Křinice s Bílým a Brtnickým potokem. Pokud chcete prozkoumat horní patra skalních věží, můžete se vydat po žluté turistické značce, která vás dovede k zajímavým místům jako jsou Jeskyně víl, Kinského vyhlídka, Bratrské kameny nebo Kyjovský hrádek. Další možností je dojet vlakem do stanice Krásná Lípa a odtud pokračovat po červené turistické značce přes obec Doubice do Kyjovského údolí.

Kyjovské údolí má spoustu toho, co si můžete prohlédnout a obdivovat. Mezi nejznámější patří:

  • Jeskyně víl – jedna z největších jeskyní v Českém Švýcarsku, která se nachází na pravém břehu Křinice. Je dlouhá 40 metrů a má několik prostor s různou teplotou a vlhkostí. V zimě se tu tvoří ledové krápníky a stalagmity, které dodávají jeskyni kouzelný vzhled. Jeskyni můžete navštívit po dřevěném mostu přes Křinici a po schodech vytesaných do skály.
  • Kinského vyhlídka – vyhlídka na levém břehu Křinice, která nabízí krásný pohled na celé údolí i na protější skalní stěny. Vyhlídka je pojmenovaná podle knížete Rudolfa Kinského, který byl majitelem panství Krásná Lípa a podporoval rozvoj turistiky v této oblasti.
  • Bratrské kameny – dva skalní bloky na vrcholu kopce nad Kyjovským údolím, které jsou spojeny železnou tyčí. Podle legendy jsou to dva bratři, kteří se pohádali o dědictví a byli proměněni v kameny. Bratrské kameny jsou symbolem smíření a bratrské lásky.
  • Kyjovský hrádek – zřícenina skalního hradu na pravém břehu Křinice, který byl postaven ve 13. století. Hrad sloužil jako strážní a obchodní pevnost na cestě mezi Čechami a Saskem. Hrad byl opuštěn v 15. století a postupně zpustl. Dnes je z něj zachována jen část zdiva a schody do skalní vyhlídky, odkud je možné vidět celé údolí.

Kyjovské údolí je také bohaté na přírodní zajímavosti, které stojí za pozornost. V údolí rostou vzácné druhy rostlin, jako je například kyjovka horská, která je endemitem Českého Švýcarska. V řece Křinici žijí různé druhy ryb, jako je pstruh duhový, lipan podhorní nebo vranka obecná. V lese se můžete setkat s jeleny, srnčí zvěří, liškami, kunami nebo veverkami. Na skalách hnízdí ptáci, jako je sokol stěhovavý, výr velký nebo lejsek šedý.