• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Přehrada Les království

Pokud hledáte tip na výlet do Podkrkonoší, můžete zkusit navštívit přehradu Les Království, která je nejen technickou památkou, ale i romantickým místem s pohádkovou atmosférou. Přehrada se nachází na řece Labi, asi 6 km od města Dvůr Králové nad Labem. Byla postavena v letech 1910–1919 jako součást protipovodňové ochrany a výroby elektrické energie. Její architektura je inspirována novogotickým slohem a zdobí ji dvě brány s věžemi a domek hrázného ve tvaru malého hradu. Přehrada je dlouhá 218 metrů, vysoká 41 metrů a má objem 9,165 milionů metrů krychlových. V roce 1964 byla prohlášena za technickou památku a v roce 2010 za národní kulturní památku.

Přehrada Les Království je ideálním cílem pro pěší i cyklistické výlety. Můžete si prohlédnout její exteriér i interiér, pokud se zúčastníte dne otevřených dveří, který se koná jednou ročně, obvykle na jaře. Pokud máte štěstí, můžete se také vydat na vyhlídkovou věž, která je součástí budovy dozorství přehrady. Z ní se vám naskytne krásný výhled na okolní krajinu a vodní plochu. Přehrada není vhodná ke koupání, ale můžete si užít klid a relaxaci na břehu nebo na lodičce.

Pokud chcete prodloužit svůj výlet, můžete se podívat i na další zajímavosti v okolí přehrady. Například můžete navštívit ZOO Dvůr Králové, která je jednou z nejkrásnějších zoologických zahrad v České republice. Nabízí širokou škálu zvířat a v létě se můžete projet mezi volně vypuštěnou zvěří. Dalším tipem je vyhlídka Hájemství, která je umístěna na dřevěné stavbě ve stejnojmenné obci. Odtud se vám otevře panoramatický pohled na Podkrkonoší a Krkonoše. Pokud máte rádi historii a kulturu, můžete si zajet do barokního hospitalu na Kuksu, kde se nachází unikátní soubor soch Matyáše Bernarda Brauna známý jako Betlém Kuks. A pokud máte rádi sport a adrenalin, můžete si zkusit lyžování nebo snowboarding na Ski areálu Zvičina, který se nachází na stejnojmenném vrchu s poutním kostelíkem.

Přehrada Les Království je snadno dostupná autem, autobusem nebo vlakem. Autem je možné dojet k přehradě buď ze směru od Dvora Králové nad Labem, Bílé Třemešné nebo od obce Vítězná. Autobusové spojení je zajištěno z Dvora Králové nad Labem nebo z Trutnova. Vlakové spojení je možné z Hradce Králové nebo z Jaroměře do stanice Bílá Třemešná, odkud je to k přehradě asi 4 km pěšky po zelené turistické značce. Pokud si chcete užít celodenní výlet, můžete si půjčit kolo nebo koloběžku a projet se po cyklotrase č. 2, která vede kolem přehrady.

Přehrada Les Království je skvělým tipem na výlet pro všechny, kteří hledají spojení techniky, přírody a romantiky. Je to místo, kde se můžete pokochat krásou vodního díla, které je nejen užitečné, ale i estetické. Je to místo, kde se můžete naučit něco nového o historii a současnosti přehrady a jejího okolí. A je to místo, kde se můžete odreagovat a zrelaxovat v klidné a pohodové atmosféře. Přehrada Les Království je zkrátka místo, které stojí za návštěvu.