• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Čertovy hrady

Pokud hledáte zajímavý a nenáročný výlet do přírody, můžete zkusit navštívit přírodní památku Čertovy hrady. Jedná se o souvislé balvaniště cenomanských pískovců, které se nachází západně od města Dvůr Králové nad Labem v okrese Trutnov. Toto místo je zajímavé nejen svou geologickou hodnotou, ale také svou pověstí, podle které zde čerti přichází na zemský povrch.

Přírodní památka Čertovy hrady se rozprostírá na ploše 1,89 hektaru v nadmořské výšce 416–440 metrů. Nachází se asi čtyři kilometry jihozápadně od Dvora Králové nad Labem v katastrálním území Lipnice u Dvora Králové nad Labem. Památka je součástí Chráněné krajinné oblasti Broumovsko a spadá pod správu Krajského úřadu Královéhradeckého kraje.

Na území památky můžete vidět různé skalní útvary a rozsáhlé balvaniště, které jsou tvořeny pískovci cenomanského stáří. Tyto pískovce jsou zbytky dřívějšího mořského dna, které bylo později vyzdviženo a erozí vytvarováno do podoby skalních hradů, věží, bran, stolů a dalších tvarů. Některé z nich připomínají lidské tváře nebo zvířata. Například jeden z nejznámějších útvarů je tzv. Brána do pekel, která má podobu velkého oblouku s otvorem uprostřed. Podle pověsti se zde čerti dostávají na zem a dělají různé lumpárny. Další zajímavostí je tzv. Čertova hlava, která je umístěna na vrcholu jednoho ze skalních bloků a má rysy starce s vousy a dlouhým nosem.

Kromě skalních útvarů můžete také obdivovat bohatou vegetaci a živočišstvo, které se zde nachází. Na balvanech rostou mechy, lišejníky a kapradiny, ve spodních partiích pak lesní byliny jako kostival lekárský, kokořík vonný nebo jaterník trojlaločný. V lesním porostu dominují staré buky smíšené s jinými listnatými stromy jako javory, lípy nebo habry. Mezi živočichy se zde vyskytují například ptáci jako datel černý, holub doupňák nebo lejsek šedý, savci jako rejsek obecný, lasice kolčava nebo liška obecná, plazi jako užovka obojková nebo slepýš křehký a obojživelníci jako skokan hnědý nebo čolek horský.

Pokud se rozhodnete navštívit Čertovy hrady, můžete si prohlédnout celé území památky, které je volně přístupné celoročně. Můžete se projít po značených cestách a stezkách, které vás provedou mezi skalními bloky a balvany. Můžete si také vybrat některý z vyhlídkových bodů, odkud budete mít krásný výhled na okolní krajinu. Pokud máte rádi trochu dobrodružství, můžete se také pokusit vylézt na některý ze skalních útvarů, ale musíte být opatrní a dodržovat bezpečnostní pravidla. Pokud máte zájem o historii a kulturu místa, můžete si přečíst informační tabule, které jsou rozmístěny po celém území památky. Na nich se dozvíte například o geologickém vzniku Čertových hradů, o jejich pověstech a legendách nebo o jejich ochraně a péči.

Jak se tam dostanete?

Pokud chcete navštívit Čertovy hrady, máte několik možností, jak se tam dostat. Nejlepší je asi použít osobní automobil nebo motocykl, protože tak budete mít největší svobodu a flexibilitu. Můžete zaparkovat u vlakového nádraží v Dvoře Králové nad Labem a odtud pokračovat pěšky nebo na kole po zeleném turistickém značení. Vzdálenost je asi 2,9 kilometru nenáročným terénem. Pokud nemáte vlastní dopravní prostředek, můžete také využít veřejnou dopravu. Můžete jet vlakem nebo autobusem do Dvora Králové nad Labem a odtud pokračovat stejnou trasou jako s autem.

Co lze ještě navštívit v okolí Čertových hradů?

Pokud byste chtěli prodloužit svůj výlet na Čertovy hrady a vidět i něco jiného, máte k dispozici spoustu možností. V okolí se nachází mnoho dalších zajímavých a krásných míst, která stojí za návštěvu. Například:

  • Vodní nádrž Les Království: Jedná se o velkou přehradu na řece Labe, která byla postavena v letech 1910–1925. Přehrada je známá svou neobvyklou architekturou, která kombinuje novogotické a secesní prvky. Na hrázi se nachází dvě věže s hodinami a sochami, které představují české krále a královny. Přehrada slouží jako zdroj vody, elektrické energie a rekreačního využití. Můžete si zde zapůjčit loďku, rybařit, koupat se nebo si prohlédnout expozici o historii a technice stavby přehrady.
  • ZOO Dvůr Králové: Jedná se o zoologickou zahradu, která se specializuje na chov a ochranu afrických zvířat. ZOO Dvůr Králové je největší chovatel nosorožců v Evropě a jediný chovatel nosorožců bílých severních na světě. V zahradě můžete vidět více než 2000 zvířat z více než 300 druhů. Můžete si také užít safari, kde můžete vidět zvířata ve volné přírodě nebo si projet africkou vesnicí s trhy a řemesly. ZOO Dvůr Králové je také místem konání různých kulturních a vzdělávacích akcí, jako jsou koncerty, přednášky nebo workshopy.
  • Hrad Pecka: Jedná se o gotický hrad, který byl postaven ve 13. století na skalním ostrohu nad řekou Javorkou. Hrad byl sídlem několika významných osobností, jako byl například spisovatel a humanista Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic, který byl popraven za účast na stavovském povstání proti císaři Ferdinandovi II. v roce 1621. Na hradě můžete vidět expozice o historii hradu, životě Kryštofa Haranta nebo o středověkém umění a řemeslech. Můžete si také prohlédnout hradní kapli, věž, sklepení nebo zahradu s rybníkem.