• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Cimrmanova nejnižší rozhledna na světě

Cimrmanova nejnižší rozhledna na světě je zábavné místo, které je spojeno s legendární postavou českého génia Járy Cimrmana. Cimrmanova nejnižší rozhledna na světě je dřevěná turistická vyhlídková deska v Nouzově, místní části Semil v Libereckém kraji. Její výška se uvádí jako záporná -0,15 metru, protože je umístěna pod úrovní terénu. Rozhledna byla postavena v roce 2005 na počest Járy Cimrmana, který údajně trpěl závratěmi z výšek a proto si navrhl takovou rozhlednu, ze které by se mohl pořádně rozhlédnout. Rozhledna je součástí naučné stezky Cimrmanova cesta, která vede po stopách tohoto slavného Čecha.

Rozhledna se nachází v nadmořské výšce 529 metrů a nabízí pěkné výhledy na Semily, Kozákov, Ještědsko-kozákovský hřbet, Ještěd, Jizerské hory, Medvědín, Žalý, Benecko, Rumburk, Český ráj a za dobrého počasí i na Krkonoše. K rozhledně se dá dojet autem po silnici z Semil směrem na Nouzov a zaparkovat u odbočky k rozhledně. Odtud je to jen pár minut pěšky po zelené turistické značce. Kdo nemá auto k dispozici, může se do Semil svézt vlakem nebo autobusem a pak pokračovat asi 4 kilometry pěšky po stejné zelené značce.

U rozhledny si můžete prohlédnout i další recesistické výtvory související s životem a dílem Járy Cimrmana, jako například Cimrmanův prototyp dalekohledu, šlapací telefon nebo se vyfotit v místě, které Jára Cimrman označil jako “střed světa”. U rozhledny je také památná lípa a informační tabule s úryvky z Cimrmanových děl. Pokud máte chuť na občerstvení nebo ubytování, můžete navštívit nedalekou hospodu U Cimrmana nebo penzion Na Vyhlídce.

V okolí rozhledny je mnoho dalších zajímavých míst a aktivit. Můžete například navštívit hrad Kumburk a hrad Bradlec, které jsou spojeny naučnou stezkou Bradlecká cesta. Na hrad Kumburk se dostanete po modré turistické značce z Nouzova nebo po žluté značce z Lomnice nad Popelkou. Na hrad Bradlec se dostanete po žluté turistické značce z Lomnice nad Popelkou nebo po modré značce ze Zábřeha nad Jizerou. Oba hrady jsou ruinami a nabízejí krásné výhledy na okolní krajinu.

Pokud máte rádi cykloturistiku, můžete se vydat po cyklostezce číslo 17, která vede z Semil přes Nouzov, Kumburk, Bradlec, Lomnici nad Popelkou, Zábřeh nad Jizerou až do Turnova. Tato cyklostezka je dlouhá 42 kilometrů a prochází Českým rájem. Cestou si můžete obdivovat skalní útvary, zříceniny hradů a zámků, rozhledny a další památky. Cyklostezka je vhodná pro horská kola a středně zdatné cyklisty.

Pokud máte rádi pěší turistiku, můžete se vydat po naučné stezce Cimrmanova cesta, která je dlouhá 12 kilometrů a začíná i končí u rozhledny v Nouzově. Tato stezka vás provede po stopách Járy Cimrmana a jeho přátel a ukáže vám místa, kde se odehrávaly některé z jeho příběhů. Cestou se dozvíte například o tom, jak Cimrman zachránil život malému Aloisi Hábě, jak se stal prvním českým lyžařem, jak objevil nový druh motýla nebo jak se pokusil vyrobit umělý sníh.

Cimrmanova nejnižší rozhledna na světě je ideálním místem pro všechny milovníky humoru, historie a přírody. Je to místo, kde se můžete pobavit, poučit i odpočinout. Je to místo, kde se můžete poklonit jednomu z největších Čechů všech dob – Járovi Cimrmanovi.