• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

riegerovy-sady-výlet

Riegerovy sady

Riegerovy sady jsou jedním z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších parků v Praze. Nacházejí se na Vinohradech, nedaleko centra města, a nabízejí nádherný výhled na Pražský hrad a Staré Město. Riegerovy sady jsou ideálním místem pro relaxaci, sport, kulturu nebo zábavu.

Riegerovy sady vznikly v roce 1902 spojením bývalé zahrady Kanálka a zahrad několika usedlostí: Saracinky, Švihanky, Pštrosky a Kuchynky. Většinou šlo o bývalé vinice, které patřily šlechtickým rodům nebo bohatým měšťanům. Park byl pojmenován po českém advokátu a politikovi Františku Ladislavu Riegrovi, který byl jedním z hlavních představitelů národního obrození a boje za autonomii Čechů v rámci Rakouska-Uherska. V roce 1913 byl v parku odhalen jeho pomník od sochaře Josefa Václava Myslbeka .

V parku se nachází také několik dalších památek a architektonických zajímavostí. Například budova Sokolovny z roku 1938 ve stylu funkcionalismu, která sloužila jako tělocvična a kulturní centrum pro vinohradské Sokoly. Nebo Šretrova restaurace z roku 1933, která byla postavena podle návrhu architekta Františka Marka a nabízela stylové prostředí pro společenské akce. V parku se také nachází tzv. Ptačí obelisk, který je pozůstatkem pomníku hraběnky Brigitty Canalové, zakladatelky zahrady Kanálka.

Riegerovy sady jsou oblíbeným místem pro odpočinek a rekreaci Pražanů i turistů. V parku se nachází rozsáhlé travnaté plochy, kde si můžete lehnout na dece, hrát si s dětmi nebo se psem, piknikovat nebo číst knihu. V parku se také nachází dva dětské hřiště s prolézačkami, houpačkami, pískovištěm a dalšími atrakcemi pro malé návštěvníky. Pro sportovce je k dispozici sportovní stadion TJ Bohemians a sportoviště TJ Sokola Vinohrady, kde si můžete zacvičit nebo zahrát fotbal, basketbal, tenis nebo jiné sporty .

Riegerovy sady jsou také známé jako místo pro kulturu a zábavu. V parku se konají různé koncerty, festivaly, divadelní představení nebo filmová promítání pod širým nebem. Největší atrakcí je pivní zahrada Park Riegrovy sady, která má kapacitu 1400 míst a nabízí skvělé pivo, jídlo a hudbu. Zde si můžete užít letní atmosféru, sledovat sportovní přenosy na velkoplošné obrazovce nebo se pobavit s přáteli .

Riegerovy sady jsou dobře dostupné veřejnou dopravou i pěšky. Nejbližší stanice metra jsou Náměstí Míru nebo Jiřího z Poděbrad na zelené lince A.