• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Národní památník na Vítkově

Národní památník na Vítkově

Pokud máte rádi historii, kulturu a výhledy na Prahu, pak byste si neměli nechat ujít návštěvu Národního památníku na Vítkově. Tento funkcionalistický památník se tyčí nad strmými svahy vrchu Žižkova a je jednou z dominant moderní Prahy

Národní památník na Vítkově byl postaven v letech 1929–1933 podle projektu architekta Jana Zázvorky jako Památník národního osvobození. Jeho hlavním účelem bylo uctít památku československých legionářů a československého odboje v období první světové války. Na vrcholu památníku se nachází bronzová jezdecká socha Jana Žižky z Trocnova, který zde v roce 1420 velel husitskému vojsku v bitvě proti křižákům. Socha je dílem sochaře Bohumila Kafky a je největší jezdeckou plastikou ve střední Evropě.

V interiéru památníku se nachází expozice Křižovatky české a československé státnosti, která zachycuje historické okamžiky od vzniku Československa v roce 1918, přes mnichovskou dohodu, protektorát, komunistický převrat, invazi vojsk Varšavské smlouvy, sametovou revoluci až po zánik Československa v roce 1992. Expozice je multimediální a interaktivní, nabízí autentické předměty, dokumenty, fotografie, filmy a zvukové nahrávky. V podzemních prostorách památníku se nachází expozice Laboratoř moci, která ukazuje, jak bylo v letech 1954–1962 umístěno mauzoleum Klementa Gottwalda a jak probíhala mumifikace jeho těla. V památníku jsou také uloženy ostatky neznámého vojína z bitvy u Zborova a z dukelské operace.

Národní památník na Vítkově je otevřen od středy do neděle od 10 do 18 hodin. Vstupné pro dospělé je 120 Kč, pro děti do 15 let je zdarma. Pro studenty do 26 let je vstupné 40 Kč. Vstupenky je možné zakoupit on-line nebo na pokladně. Na vyhlídku je umožněn vstup poslednímu návštěvníkovi 30 minut před koncem otevírací doby. Z vyhlídky se nabízí úchvatný pohled na Prahu a její památky. Na vyhlídce se nachází Café Vítkov, kde si můžete dát kávu, čaj nebo malé občerstvení.

Pokud chcete navštívit Národní památník na Vítkově, můžete se tam dostat pěšky nebo veřejnou dopravou. Pěšky můžete jít například z Karlína po ulici Sokolovská a pak po schodech nahoru k památníku. Nebo můžete jít z Florencu po ulici Na Florenci a pak po cyklostezce podél železniční trati. Veřejnou dopravou můžete jet tramvají číslo 9, 10 nebo 16 na zastávku Biskupcova a pak jít po ulici U Památníku. Nebo můžete jet autobusem číslo 133, 175 nebo 207 na zastávku Tachovské náměstí a pak jít po ulici Koněvova. .

Pro děti je Národní památník na Vítkově zajímavým a poučným místem, kde se mohou dozvědět o historii Česka a Československa. V expozici Křižovatky české a československé státnosti jsou pro děti připraveny interaktivní stanice, kde si mohou vyzkoušet například, jak se hlasovalo v roce 1946 nebo jak se tvořily plakáty v roce 1968. V expozici Laboratoř moci si mohou prohlédnout, jak vypadal Gottwaldův pohřeb nebo jak se o něj starali lékaři. Na vyhlídce si mohou užít krásný výhled na Prahu a poznat různé památky. V Café Vítkov si mohou dát něco dobrého k jídlu nebo pití.

V okolí Národního památníku na Vítkově je také spousta zajímavých míst, které stojí za návštěvu. Například:

  • Parukářka: Tento park se nachází na protějším vrchu nad Žižkovem a nabízí další výhled na Prahu. V parku je také dětské hřiště, restaurace a letní kino.
  • Žižkovská televizní věž: Tato věž je nejvyšší stavbou v Praze a má tři vyhlídkové kabiny ve výšce 93 metrů. Z věže je možné vidět celou Prahu i okolní krajinu. U paty věže jsou umístěny sochy miminek od Davida Černého.