• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

rozhledna Libín

Rozhledna Libín

Rozhledna Libín je 27 metrů vysoká kamenná rozhledna na vrcholu hory Libín v nadmořské výšce 1096 metrů nad mořem v Šumavském podhůří nad městem Prachatice.

Rozhledna Libín je známá jako Rudolfovská rozhledna a nachází se zhruba 7 km od města Prachatice nad osadou Libínské sedlo. 

O stavbě rozhledny rozhodl v roce 1880 Šumavský klub turistů. Byli v něm hlavně Němci bydlící v Prachaticích a okolí. Pro stavbu byl schválen návrh vídeňského architekta Vyskočila.

Rozhledna byla zpřístupněna již v roce 1883. Po zdolání 138 schodů dohlédnete na Prachatice, Helfenburg, Písek, Mehelník, elektrárnu Temelín, Hlubokou, Boubín, Javorník a za dobré viditelnosti i na Alpy.

Rozhledna je přístupna celoročně.

Jak se dostat k rozhledně Libín

Autem se k rozhledně dostanete po silnici od Prachatic na Volary – po cca 1 km odbočíte vlevo až na záchytné parkoviště na „Sedýlku“ – odtud je to už jen 2 km pěšky lesem po modré turistické značce nebo po asfaltové cestě, která je vhodná zejména pro rodiny s malými dětmi v kočárku.

K rozhledně se dostanete i pěšky z Prachatic po červené turistické trase přes Lázně sv. Markéty nebo po zelené turistické trase přes Libínské Sedlo.