Rozhledna Libín

Rozhledna Libín je 27 metrů vysoká kamenná rozhledna na vrcholu hory Libín nad městem Prachatice.

rozhledna Libín

Rozhledna Libín je 27 metrů vysoká kamenná rozhledna na vrcholu hory Libín v nadmořské výšce 1096 metrů nad mořem v Šumavském podhůří nad městem Prachatice.

Rozhledna Libín je známá jako Rudolfovská rozhledna a nachází se zhruba 7 km od města Prachatice nad osadou Libínské sedlo. 

O stavbě rozhledny rozhodl v roce 1880 Šumavský klub turistů. Byli v něm hlavně Němci bydlící v Prachaticích a okolí. Pro stavbu byl schválen návrh vídeňského architekta Vyskočila.

Rozhledna byla zpřístupněna již v roce 1883. Po zdolání 138 schodů dohlédnete na Prachatice, Helfenburg, Písek, Mehelník, elektrárnu Temelín, Hlubokou, Boubín, Javorník a za dobré viditelnosti i na Alpy.

Rozhledna je přístupna celoročně.

Jak se dostat k rozhledně Libín

Autem se k rozhledně dostanete po silnici od Prachatic na Volary – po cca 1 km odbočíte vlevo až na záchytné parkoviště na „Sedýlku“ – odtud je to už jen 2 km pěšky lesem po modré turistické značce nebo po asfaltové cestě, která je vhodná zejména pro rodiny s malými dětmi v kočárku.

K rozhledně se dostanete i pěšky z Prachatic po červené turistické trase přes Lázně sv. Markéty nebo po zelené turistické trase přes Libínské Sedlo.